سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F

جهت استعلام قیمت با شماره ۰۹۱۰۲۰۷۱۰۸۷ تماس بگیرید.

برند: DYNISCO

ویژگی‌ها:

 • محدوده اندازه‌گیری فشار: ۱۷.5-۰ تا ۲۰۰۰-۰ بار | ۵۰۰-۰ تا ۳۰۰۰۰-۰ psi
 • خروجی: ۲۰-۴ میلی آمپر
 • سنسور دما: ترموکوپل نوع J
 • اتصال مکانیکی:‌ 1/2UNF, M18 x 1.5, M10 x 1.5
 • اتصال الکتریکی: ۶ یا ۸ پین
 • تنظیم نقطه صفر: بله
 • تنظیم نقطه اسپن: بله

سود شما از خرید این محصول:

 • ارسال سریع و رایگان به سراسر نقاط ایران
 • ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی کالا
 • پشتیبانی فنی قبل و پس از خرید

سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F

سنسور فشار ملت داینیسکو سری MDT4X2F ویژگی‌های خاصی را برای کاربردهای میدانی در محیط‌های با نویز زیاد فراهم می‌کند. یکی از این ویژگی ها قابلیت انتقال سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر، با استفاده از کابل های بدون محافظ، برای انتقال تا راه دور بدون تداخل نویز می باشد.
سری MDT4X2F مجهز به پتانسیومترها برای تنظیم نقطه صفر و نقطه اسپن است. سنسورهای جریانی سری MDT4X2F را می‌توان به دو روش به نقطه صفر بازگرداند: یکی در کنار سنسور از طریق دستی با پتانسیومتر نقطه صفر، یا از راه دور از طریق اتصال دو پایه به یکدیگر (بسته شدن تماسی). ترموکوپل اختیاری یا تنظیمات RTD برای ارائه دمای مذاب در دسترس هستند.

از مدل های این سری می‌توان به مدل های MDT462F و MDT422F اشاره کرد.

 

در ارتباط با این محصول بخوانید:

بررسی تخصصی سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F

ترانسمیتر فشار مذاب، نوعی سنسور فشار مذاب است که سیگنال خروجی آنالوگ جریانی یا ولتاژی ارائه می‌کند. سنسور فشار سری MDT4X2F از نوع ترانسمیتر فشار مذاب می‌باشد که در نتیجه این سنسور به‌طور خاص برای اندازه‌گیری و انتقال مقادیر فشار در محیط‌های با دمای بالا، به ویژه در برنامه‌هایی که مواد مذاب درگیر هستند، طراحی شده‌است.

اصطلاح فشار مذاب به فشار وارد شده توسط مواد در حالت مذاب یا مایع، مانند پلاستیک، لاستیک یا سایر مواد مشابه در طول پردازش آن‌ها در کاربردهای مختلف صنعتی اشاره دارد. این کاربردها می‌تواند شامل اکستروژن، قالب‌گیری تزریقی، قالب‌گیری دمشی و سایر فرآیندهایی باشد که اندازه‌گیری فشار دقیق برای حفظ کیفیت محصول و کنترل فرآیند بسیار مهم است.

کلمه ترانسمیتر نشان می‌دهد که این سنسور فشار مذاب نه تنها فشار را اندازه‌گیری می‌کند بلکه این قابلیت را دارد که داده‌های اندازه‌گیری شده را به یک سیستم نظارت یا کنترل منتقل کند. این ویژگی امکان نظارت در زمان واقعی مقادیر فشار را فراهم می‌کند و اپراتورها یا سیستم‌های خودکار را آسان‌تر می‌کند تا تنظیمات لازم را برای اطمینان از شرایط بهینه فرآیند انجام دهند.

این سری از ترانسمیتر فشار مذاب برند داینیسکو سه مدل مختلف پیکربندی را ارائه می‌دهد:

 • غلاف سخت: مدل غلاف سخت پیکربندی اولیه سنسور فشار مذاب است. از یک غلاف محکم و ثابت تشکیل شده‌است که به‌طور مستقیم عنصر حسگر (مبدل فشار) را به فرآیند متصل می‌کند. این مدل برای کاربردهایی مناسب است که سنسور را می‌توان مستقیما بر روی تجهیزات پردازشی نصب کرد یا در آن لرزش یا تنش‌های مکانیکی قابل توجهی وجود ندارد.
 • غلاف سخت + کپیلاری منعطف: در این مدل، غلاف سخت سنسور به یک کپیلاری منعطف متصل می‌شود. کپیلاری به عنوان مجرایی برای انتقال فشار از فرآیند به عنصر حسگر عمل می‌کند. این طراحی باعث انعطاف‌پذیری بیشتر در نصب و موقعیت سنسور می‌شود و به ویژه زمانی مفید است که حسگر باید در مکانی نصب شود که ممکن است نیاز به خم کردن یا قرار دادن کپیلاری برای سازگاری با تنظیمات فرآیند داشته باشد.
 • غلاف سخت + کپیلاری منعطف + سنسور دما: این مدل از ترانسمیتر، شامل تمام ویژگی‌های دو مدل قبلی اما با یک سنسور دمای اضافی است. این سنسور دما برای اندازه‌گیری دمای فرآیند به همراه فشار مذاب طراحی شده‌است. وجود داده‌های فشار و دما در یک سنسور می‌تواند برای کاربردهای خاصی مفید باشد، به‌ویژه مواردی که دمای فرآیند مستقیما بر خوانش فشار مذاب تاثیر می‌گذارد یا برای کنترل فرآیند بسیار مهم است.

هر مدل مزایای خاصی را ارائه می‌دهد و انتخاب به نیازهای برنامه شما، محدودیت‌های نصب و نیازهای نظارت بستگی دارد. مدل غلاف سخت ساده‌ترین و مستقیم‌ترین است، در حالی که مدل غلاف سخت + کپیلاری منعطف + سنسور دما راه حل جامعی برای کاربردهایی که نیاز به اندازه‌گیری فشار و دما دارند ارائه می‌دهد.

اصل اندازه‌گیری پل ویتستون، استرین گیج روشی است که برای اندازه‌گیری فشار در سنسور فشار مذاب استفاده می‌شود. استرین گیج وسیله‌ای کوچک و حساس است که در اثر فشار یا تغییر شکل مکانیکی، مقاومت الکتریکی خود را تغییر می‌دهد. این وسیله شامل یک سیم یا فویل ریز است که در یک الگوی خاص روی یک ماده محافظ انعطاف‌پذیر چیده شده‌است. هنگامی‌که فشار به سنسور اعمال می‌شود، استرین گیج تغییر شکل‌های جزیی را تجربه می‌کند که باعث تغییر مقاومت الکتریکی می‌شود. این تغییر مقاومت متناسب با میزان فشار وارد بر سنسور است.

پل ویتستون یک مدار الکتریکی است که از چهار عنصر مقاومتی مانند استرین گیج استفاده می‌کند که در یک پیکربندی خاص مرتب شده‌اند. هنگامی‌که ولتاژی به مدار پل اعمال می‌شود، ولتاژ خروجی تولید می‌کند که با هر تغییر در مقاومت‌های چهار عنصر آن تغییر می‌کند. در مورد سنسور فشار مذاب، استرین گیج‌ها بخشی از مدار پل ویتستون هستند. همان‌طور که استرین گیج سنسور به دلیل فشار اعمال شده دچار تغییر شکل می‌شود، مقاومت الکتریکی تغییر می‌کند و باعث خروجی نامتعادل در پل ویتستون می‌شود. سپس این سیگنال خروجی اندازه‌گیری می‌شود و توسط قطعات الکترونیکی سنسور به خوانش فشار تبدیل می‌شود.

ترکیبی از پل ویتستون و استرین گیج به سنسور فشار مذاب اجازه می‌دهد تا فشار را در محیطی با دمای بالا که در آن استفاده می‌شود به دقت و با حساسیت اندازه‌گیری کند. این اصل اندازه‌گیری به دلیل قابلیت اطمینان و دقت، به‌طور گسترده در سنسورهای فشار مختلف استفاده می‌شود.

محدوده فشار سنسور به دامنه مقادیر فشاری اشاره دارد که ترانسمیتر فشار مذاب برای اندازه‌گیری آن طراحی شده‌است و این محدوده برای این سری از سنسور فشار مذاب، ۱۷.۵-۰ تا ۲۰۰۰-۰ بار می‌باشد. ۱۷.۵-۰ بار بدان معناست که انتهای پایین محدوده فشار صفر بار است، که نشان می‌دهد سنسور می‌تواند فشارهای کم و بدون فشار (فشار اتمسفر) را با دقت اندازه‌گیری کند. انتهای بالایی این محدوده ۱۷.۵ بار است. بنابراین، هر فشاری بین ۰ تا ۱۷.۵ بار می‌تواند توسط سنسور در این محدوده اندازه‌گیری شود.

از طرف دیگر، قسمت دوم محدوده فشار از ۰ بار تا ۲۰۰۰ بار است. این به این معنی است که سنسور قادر است فشارهایی را از مقدار بدون فشار (صفر بار) تا حداکثر ۲۰۰۰ بار اندازه‌گیری کند.

بنابراین، اولین بخش از محدوده (۱۷.۵-۰ بار) برای کاربردهایی که نیاز به اندازه‌گیری دقیق فشار در محدوده فشار نسبتا پایین‌تر دارند، مناسب است. به عنوان مثال، می‌توان از آن در برخی از فرآیندهای اکستروژن پلاستیک یا کاربردهای قالب گیری کم فشار استفاده کرد.همچنین قسمت دوم محدوده (۲۰۰۰-۰ بار) برای کاربردهایی طراحی شده‌است که فشار بسیار بالاتری را شامل می‌شود. به عنوان مثال، می‌توان از آن در فرآیندهای شکل‌دهی پلاستیک یا فلزات سنگین که در آن فشارهای بسیار بالایی وجود دارد، استفاده کرد.

داشتن این محدوده فشار گسترده به شما انعطاف‌پذیری برای استفاده از سنسور در کاربردهای مختلف صنعتی، از فرآیندهای فشار کم تا پرفشار را می‌دهد.

مشخصات الکتریکی سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F

خروجی به نوع سیگنال الکتریکی اشاره دارد که سنسور فشار مذاب برای انتقال داده‌های فشار اندازه‌گیری شده به یک سیستم نظارت یا کنترل خارجی ارائه می‌کند.

سنسور فشار مذاب سری MDT4X2F دارای سیگنال خروجی ۲۰-۴ میلی‌آمپر می‌باشد که یک استاندارد صنعتی رایج برای کنترل فرآیند و ابزار دقیق است. هنگامی‌که سنسور فشاری را اندازه‌گیری نمی‌کند (یا زمانی که فشار در پایین‌ترین نقطه خود در محدوده مشخص شده‌است)، سیگنال خروجی روی ۴ میلی‌آمپر تنظیم می‌شود. این مقدار سطح سیگنال حداقل را نشان می‌دهد و انتهای پایین محدوده فشار یا مقدار پایه را نشان می‌دهد و هنگامی‌که سنسور حداکثر فشار را در محدوده مشخص شده خود اندازه‌گیری می‌کند، سیگنال خروجی روی ۲۰ میلی‌آمپر تنظیم می‌شود. این مقدار سطح سیگنال حداکثر را نشان می‌دهد و انتهای بالا محدوده فشار را نشان می‌دهد.

نکته مهم این است که سیگنال خروجی ۲۰-۴ میلی‌آمپر از رابطه خطی با فشار اندازه‌گیری شده پیروی می‌کند. با افزایش فشار در محدوده سنسور، سیگنال خروجی به‌طور متناسب از ۴ میلی‌آمپر به ۲۰ میلی‌آمپر افزایش می‌یابد. این رابطه خطی تضمین می‌کند که سیگنال خروجی به‌طور دقیق مقدار فشار واقعی را منعکس می‌کند.

این نوع خروجی مزیت‌هایی از قبیل مصونیت از نویز، سازگاری با بسیاری از سیستم‌های کنترل فرآیند، استانداردسازی با طیف وسیعی از ابزار دقیق و دستگاه‌های کنترل و تشخیص و عیب‌یابی ساده‌ی خطاها یا مشکلات در سنسور یا انتقال سیگنال، را در کاربردهای گسترده در صنعت ارائه می‌نماید.

دقت سنسور فشار مذاب یک عامل مهم است که نشان می‌دهد مقادیر فشار اندازه‌گیری شده سنسور چقدر با فشار واقعی در فرآیند همسو هستند. دقت به عنوان درصدی از محدوده فشار در مقیاس کامل (FS) بیان می‌شود که برای این سری از تزانسمیتر فشار مذاب در سطوح مختلف ارائه می‌شود:

 • ≤ ±0.25  %FS: این بدان معنی است که اندازه‌گیری فشار سنسور دارای دقتی در محدوده ۰.۲۵±٪ از محدوده فشار در مقیاس کامل است. به عنوان مثال، اگر محدوده فشار در مقیاس کامل ۱۰۰۰ بار باشد، دقت ≤ ±0.25  %FS نشان می‌دهد که اندازه‌گیری‌های سنسور در محدوده ۲.۵± بار از مقدار فشار واقعی خواهد بود.
 • ≤ ±0.5  %FS: با این سطح دقت، اندازه‌گیری فشار در محدوده ۰.۵±٪ از محدوده فشار در مقیاس کامل خواهد بود. در ادامه مثال قبلی، اگر محدوده فشار در مقیاس کامل ۱۰۰۰ بار باشد، دقت ≤ ±0.5  %FS به این معنی است که اندازه‌گیری‌های سنسور در محدوده ۵± بار از مقدار فشار واقعی خواهد بود.
 • ≤ ±1  %FS: در این سطح دقت، اندازه‌گیری‌های فشار در محدوده ۱±٪ از محدوده فشار در مقیاس کامل خواهد بود. بنابراین، در مثال ما، با محدوده فشار در مقیاس کامل ۱۰۰۰ بار، دقت ≤ ±1  %FS نشان می‌دهد که اندازه‌گیری سنسور در ۱۰± بار از مقدار فشار واقعی خواهد بود.
  از نظر عملی، دقت به‌طور مستقیم بر قابلیت اطمینان و دقت اندازه‌گیری فشار به دست آمده از سنسور تاثیر می‌گذارد. درصد دقت بالاتر به این معنی است که سنسور می‌تواند خوانش‌های دقیق‌تری را ارائه دهد، که در برنامه‌هایی که کنترل دقیق فرآیند و کیفیت ثابت محصول حیاتی است، ضروری است.

به عنوان مثال، در فرآیندهای اکستروژن پلاستیکی با دقت بالا یا در کاربردهای قالب‌گیری حیاتی، یک سنسور دقت بالاتر ترجیح داده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که اندازه‌گیری‌های فشار بسیار دقیق هستند، تغییرات را به حداقل می‌رسانند و اطمینان حاصل می‌کنند که محصول نهایی با استانداردهای کیفی دقیق مطابقت دارد.

از سوی دیگر، اگر برنامه شما تحمل کمی‌گسترده‌تر در اندازه‌گیری فشار را فراهم می‌کند، سنسوری با سطح دقت پایین‌تر ممکن است مناسب باشد و به‌طور بالقوه می‌تواند راه‌حل مقرون‌به‌صرفه‌تری ارائه دهد.

سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F را می‌توان به یک سنسور دما، با مدل ترموکوپل نوع J، مجهز کرد. ترموکوپل نوع J به نوعی از ترموکوپل اشاره دارد که یک سنسور دما برای اندازه‌گیری دما در کاربردهای مختلف صنعتی و علمی استفاده می‌شود. ترموکوپل‌ها بر اساس اصل اثر Seebeck کار می‌کنند که ولتاژی متناسب با اختلاف دما بین دو فلز یا آلیاژ مختلف ایجاد می‌کند.

در واقع ترموکوپل نوع J از دو فلز یا آلیاژ مختلف، به ویژه آهن (آهن) و کنستانتان ساخته شده‌است. این دو فلز در یک انتها به یکدیگر جوش داده می‌شوند تا اتصال حسگر را تشکیل دهند. انتهای دیگر این دو فلز به عنوان اتصال سرد یا اتصال مرجع نامیده می‌شود.

ترموکوپل نوع J معمولا برای اندازه‌گیری دما در محدوده‌ای از ۲۱۰- درجه سانتی‌گراد تا ۱۲۰۰+ درجه سانتی‌گراد (۳۴۶- درجه فارنهایت تا ۲۱۹۲+ درجه فارنهایت) استفاده می‌شود. این محدوده آن‌را برای طیف گسترده‌ای از فرآیندها و کاربردهای صنعتی مناسب می‌کند.

ترموکوپل نوع J اغلب برای کاربردهایی انتخاب می‌شود که در آن حساسیت و دقت بالا در دماهای پایین مورد نیاز است. معمولا در صنایعی مانند فرآوری مواد غذایی، HVAC (گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع)، خودروسازی و تنظیمات مختلف علمی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

هنگامی‌که سنسور فشار مذاب مجهز به ترموکوپل نوع J است، به این معنی است که سنسور نه تنها فشار مذاب را اندازه‌گیری می‌کند، بلکه دمای فرآیند را نیز به‌طور هم‌زمان اندازه‌گیری می‌کند. داشتن هر دو اندازه‌گیری فشار و دما در یک سنسور به ویژه در کاربردهایی که تغییرات دما ممکن است بر خوانش فشار مذاب تاثیر بگذارد یا جایی که نظارت بر دمای فرآیند برای کنترل فرآیند حیاتی است، مفید است.

ولتاژ تغذیه به محدوده ولتاژی اشاره دارد که سنسور فشار مذاب برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد و برای سری MDT4X2F این محدوده از ۱۲ تا ۳۶ ولت دی سی می‌باشد. محدوده ذکر شده، نشان می‌دهد که سنسور فشار مذاب می‌تواند در محدوده ولتاژی از حداقل ۱۲ ولت (V) شروع و تا حداکثر ۳۶ ولت (V) جریان مستقیم (DC) کار کند.

ولتاژ DC نیز بیان‌گر نیاز سنسور به منبع الکتریکی جریان مستقیم است. برخلاف جریان متناوب (AC) که به صورت دوره‌ای جهت را معکوس می‌کند، DC جریان ثابتی از جریان الکتریکی را در یک جهت فراهم می‌کند.

ولتاژ منبع تغذیه سنسور بسیار مهم است زیرا توان مورد نیاز برای عملکرد سنسور را تعیین می‌کند. برای اطمینان از اندازه‌گیری‌های دقیق و قابل اعتماد، سنسور باید یک منبع ولتاژ مناسب و پایدار در محدوده مشخص شده دریافت کند.

اطمینان از این‌که منبع تغذیه‌ای که با سنسور استفاده می‌کنید در محدوده مشخص شده قرار می‌گیرد، ضروری است. ولتاژ ارائه شده به سنسور باید تنظیم شده و پایدار باشد تا از هرگونه اثرات نامطلوب بر عملکرد سنسور جلوگیری شود.

محدوده دمای دیافراگم به محدوده دماهایی اشاره دارد که دیافراگم سنسور فشار مذاب در حین کار می‌تواند تحمل کند. دیافراگم جزء مهم سنسور فشار مذاب است. دیافراگم یک غشای نازک و انعطاف‌پذیر است که معمولا از ماده‌ای ساخته می‌شود که می‌تواند دما و فشار بالا را تحمل کند. دیافراگم در تماس مستقیم با محیط فرآیند (مواد مذاب) است و تحت فشار مواد در حال پردازش قرار می‌گیرد.

محدوده دمای دیافراگم ترانسمیتر فشار مذاب سری MDT4X2F از ۴۰۰-۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و به این معنی است که دیافراگم به گونه‌ای طراحی شده‌است که در محدوده دمایی که از ۰ درجه سانتی‌گراد شروع می‌شود و تا ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، به‌طور موثر و ایمن کار کند.

محدوده دمایی دیافراگم ضروری است زیرا باید قادر به مقاومت در برابر دماهای بالایی باشد که در فرآیندهای صنعتی شامل مواد مذاب وجود دارد. به عنوان مثال، در اکستروژن پلاستیک، قالب‌گیری تزریقی یا سایر کاربردهای مشابه، مواد مذاب تا دمای بالا گرم می‌شوند و دیافراگم سنسور فشار مذاب باید بتواند این شرایط را بدون تغییر شکل یا خرابی تحمل کند.

برای دستیابی به این مقاومت در برابر دما، دیافراگم معمولا از موادی ساخته می‌شود که می‌توانند دماهای بالا را تحمل کنند و همچنان یکپارچگی ساختاری خود را حفظ کنند. مواد متداول مورد استفاده برای دیافراگم‌های با دمای بالا عبارتند از فولاد ضد زنگ، اینکونل یا سایر آلیاژهای با دمای بالا.

مشخصات مکانیکی سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F

اتصال مکانیکی به نوع و اندازه رزوه‌های مورد استفاده برای اتصال فیزیکی سنسور فشار مذاب به تجهیزات یا ماشین آلات فرآیند اشاره دارد. این یک جنبه حیاتی در نصب سنسور است زیرا اتصال ایمن و بدون نشتی را تضمین می‌کند.

سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F سه گزینه مختلف برای اتصال مکانیکی ارائه می‌دهد:

 • 1/2″-20UNF: این اتصال مکانیکی دارای یک شفت رزوه‌ای با قطر ۱.۲ اینچ با ۲۰ رزوه در هر اینچ از رزوه یکپارچه است. رزوه‌های UNF در آمریکای شمالی رایج هستند و به دلیل زیر و بم ریزتر خود شناخته می‌شوند، که آن‌ها را برای کاربردهای پر استرس و جاهایی که تنظیمات دقیق تری لازم است مناسب می‌کند.
  اندازه رزوه: ۱.۲ اینچ
  نوع رزوه: رزوه یکپارچه (UNF)
  گام: ۲۰ رزوه در هر اینچ
 • M18 × 1.5: این اتصال مکانیکی دارای یک شفت رزوه‌ای M18 با گام ۱.۵ میلی‌متری است. رزوه‌های متریک به‌طور گسترده در بسیاری از کشورهای جهان از جمله اروپا و آسیا استفاده می‌شود. اندازه M18 با گام ظریف ۱.۵ میلی‌متر استحکام مکانیکی خوبی را ارائه می‌دهد و برای کاربردهایی که نیاز به سازگاری با رزوه متریک دارند مناسب است.
  اندازه رزوه: M18 (۱۸ میلی‌متر)
  نوع رزوه: رزوه متریک
  گام: ۱.۵ میلی‌متر
 • M10 × 1.5: این اتصال مکانیکی دارای شفت رزوه‌ای M10 با گام ۱.۵ میلی‌متری است. اندازه M10 کوچک‌تر از M18 است، و برای کاربردهایی با فضای محدود یا جایی که اندازه رزوه کوچک‌تر ترجیح داده می‌شود مناسب است. گام ظریف ۱.۵ میلی‌متری اتصال ایمن و قابل اعتماد را تضمین می‌کند.
  اندازه رزوه: M10 (۱۰ میلی‌متر)
  نوع رزوه: رزوه متریک
  گام: ۱.۵ میلی‌متر

انتخاب بهتر در بین این گزینه ها به کاربرد خاص شما و تجهیزات موجود یا نوع رزوه ماشین آلات بستگی دارد. انتخاب ایده‌آل، تناسب و سازگاری مناسب با راه‌اندازی فرآیند را تضمین می‌کند. اگر تجهیزات موجود با انواع رزوه خاصی دارید، بهتر است اتصال مکانیکی را انتخاب کنید که با آن رزوه‌ها مطابقت داشته باشد. از سوی دیگر، اگر برای انتخاب انعطاف‌پذیری دارید، عواملی مانند محدودیت فضا و استانداردهای رزوه منطقه‌ای را در نظر بگیرید.

این اتصالات مکانیکی از جنس Dymax® Coated 15-5 PH Stainless Steel | SS 1.4545 هستند. ®Dymax یک فناوری پوشش اختصاصی است که برای افزایش خواص فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. معمولا مزایایی مانند افزایش مقاومت در برابر خوردگی، بهبود مقاومت در برابر سایش و کاهش اصطکاک را ارائه می‌دهد. فرمول خاص پوشش ®Dymax ممکن است بر اساس فرآیند اختصاصی سازنده متفاوت باشد. فولاد ضد زنگ 15-5 PH، یک نوع فولاد زنگ نزن رسوب سخت است. 15-5 به ترکیب شیمیایی حاوی تقریبا ۱۵٪ کروم و ۵٪ نیکل، با عناصر اضافی مانند مس و نیوبیم اشاره دارد. PH مخفف رسوب سخت است، به این معنی که این فولاد ضد زنگ را می‌توان از طریق عملیات حرارتی تقویت کرد.
فولاد ضد زنگ 15-5 PH با روکش ®Dymax معمولا در کاربردهای صنعتی پر تقاضا که مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش و استحکام مکانیکی ضروری هستند استفاده می‌شود. پوشش ®Dymax خواص مطلوب فولاد ضد زنگ 15-5 PH را بهبود می‌بخشد و آن‌را برای استفاده در محیط‌های چالش برانگیز یا فرآیندهایی که شامل شرایط سخت، فشارهای بالا و دماهای بالا هستند، ایده‌آل می‌کند . اغلب در حسگرها و تجهیزاتی که در معرض سیال‌های تهاجمی قرار دارند، مانند مواردی که در صنایع شیمیایی یا نفت و گاز کاربرد دارند، استفاده می‌شود.

SS 1.4545 با نام فولاد ضد زنگ 15-5 PH نیز شناخته می‌شود که در بالا به آن پرداختیم. نام 1.4545 شماره اروپایی مواد مطابق با استاندارد EN (قانون اروپایی) است.

هر دو ماده، فولاد ضد زنگ با پوشش ®Dymax و بدون پوشش، انتخاب‌های عالی برای اتصال مکانیکی سنسور فشار مذاب هستند. آن‌ها استحکام و قابلیت اطمینان را ارائه می‌دهند و عملکرد و طول عمر سنسور را حتی در شرایط عملیاتی چالش برانگیز تضمین می‌کنند.

غلاف بخشی از حسگر است که از بدنه حسگر تا نقطه‌ای که با فرآیند اندازه‌گیری تماس فیزیکی برقرار می‌کند امتداد می‌یابد. طول این غلاف برای ترانسمیتر فشار سری MDT4X2F برابر با ۱۵۲ میلی‌متر، ۲۳۹ میلی‌متر، ۳۲۰ میلی‌متر، ۴۶۰ میلی‌متر و ۷۶۰ میلی‌متر است. هر یک از این طول‌ها نشان‌دهنده فاصله بدنه حسگر تا نوک غلاف است، جایی که فشار احساس می‌شود.

هنگام نصب سنسور فشار مذاب بر روی دستگاه یا تجهیزات فرآیند، طول غلاف یک نکته مهم است. برنامه‌ها و ماشین‌های مختلف ممکن است به طول غلاف‌های متفاوتی نیاز داشته باشند تا پیکربندی‌ها و الزامات فرآیندی خاص خود را برآورده کنند.

همچنین طول غلاف تعیین می‌کند که نقطه سنجش فشار سنسور تا چه اندازه می‌تواند به حفره فرآیند یا قالب برسد. در کاربردهایی که نقطه اندازه‌گیری فشار در عمق فرآیند است، ممکن است برای اطمینان از خوانش‌های دقیق، طول غلاف طولانی‌تر لازم باشد. برعکس، در کاربردهایی که باید فشار را نزدیک‌تر به سطح اندازه‌گیری کرد، طول غلاف کوتاه‌تر ممکن است مناسب‌تر باشد.

فضای موجود برای نصب سنسور می‌تواند انتخاب طول غلاف را نیز تعیین کند. در فضاهای تنگ یا محیط‌های محدود، ممکن است برای سهولت نصب، طول غلاف کوتاه‌تر ترجیح داده شود. از سوی دیگر، برنامه‌هایی با فضای کافی ممکن است از غلاف بلندتری برای دسترسی بهتر به فرآیند بهره مند شوند.
در برخی از کاربردها، رفتار دینامیکی فرآیند ممکن است تحت تاثیر حضور حسگر قرار گیرد. یک غلاف بلندتر ممکن است اثرات میرایی اضافی ایجاد کند که می‌تواند بر پویایی فرآیند تاثیر بگذارد. در چنین مواردی، بررسی دقیق طول غلاف برای به حداقل رساندن هرگونه اثرات ناخواسته بر فرآیند ضروری است.

اتصال الکتریکی به نوع اتصال مورد استفاده برای اتصال سنسور فشار مذاب با سیستم نظارت یا کنترل خارجی اشاره دارد. در مورد سنسور فشار مذاب سری MDT4X2F، دو گزینه اتصالات الکتریکی ۶ پین و ۸ پین وجود دارد.

 • اتصال الکتریکی ۶ پین: اتصال الکتریکی ۶ پین دارای یک رابط با شش پین یا ترمینال است. هر پین هدف خاصی را دنبال می‌کند و برای انتقال سیگنال‌ها یا قدرت‌های مختلف به سنسور و از سنسور استفاده می‌شود. پیکربندی خاص پین‌ها ممکن است بر اساس سازنده و مدل سنسور متفاوت باشد.
 • اتصال الکتریکی ۸ پین: اتصال الکتریکی ۸ پین دارای یک کانکتور با هشت پایه یا ترمینال است. مشابه اتصال ۶ پین، هر پین در پیکربندی ۸ پین عملکرد منحصر به فردی را در انتقال سیگنال‌های الکتریکی یا قدرت انجام می‌دهد.

انتخاب بین اتصال الکتریکی ۶ پین و ۸ پین به عوامل متعددی از جمله سازگاری با سیستم نظارت یا کنترل موجود و نیازهای سیگنال خاص برنامه شما بستگی دارد.

هنگام تصمیم گیری موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سازگاری: اگر سنسور فشار مذاب را در یک سیستم موجود که قبلا نوع خاصی از کانکتور دارد، ادغام می‌کنید، توصیه می‌شود اتصال الکتریکی را انتخاب کنید که با نیازهای سیستم شما مطابقت داشته باشد. این امر سازگاری یکپارچه را تضمین می‌کند و از نیاز به آداپتورهای اضافی یا تغییرات جلوگیری می‌کند.
 • پیچیدگی سیگنال: تعداد پین‌ها در اتصال الکتریکی ممکن است به پیچیدگی سیگنال‌های ارسالی مرتبط باشد. اگر برنامه شما به انتقال داده گسترده‌تری نیاز دارد، مانند خروجی‌های حسگر اضافی یا اطلاعات دما از یک ترموکوپل یکپارچه، اتصال ۸ پین ممکن است انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه دهد.
 • محدودیت‌های فضا: اگر فضای مورد نظر در برنامه یا نصب شما وجود دارد، ممکن است اتصال ۶ پین ترجیح داده شود زیرا فضای کمتری را در مقایسه با اتصال ۸ پین اشغال می‌کند.

این سری سنسور فشار مذاب قابلیت تنظیم نقطه صفر و تنظیم نقطه اسپن دارد. به این معنی است که سنسور امکان تنظیم کالیبراسیون را برای اطمینان از خوانش دقیق فشار در برنامه خاص شما فراهم می‌کند.

 • تنظیم نقطه صفر: صفر در این زمینه به قرائت فشار زمانی اشاره دارد که فشار واقعی به سنسور اعمال نمی‌شود (یعنی سنسور در حالت مرجع است). با این حال، به دلیل عوامل مختلف مانند تلورانس‌های تولید یا اثرات دما، خروجی سنسور ممکن است زمانی که فشاری وجود ندارد دقیقا صفر نباشد. ویژگی تنظیم صفر به شما امکان می‌دهد خروجی سنسور را هنگامی‌که فشاری اعمال نمی‌شود، تنظیم کنید و به‌طور موثر نقطه مرجع فشار صفر را به‌طور دقیق تنظیم کنید.
 • تنظیم نقطه اسپن: اسپن به محدوده فشاری اشاره دارد که سنسور برای اندازه‌گیری آن طراحی شده‌است. همانطور که قبلا گفته شد، سنسور دارای یک محدوده فشار مشخص است و ویژگی تنظیم اسپن به شما امکان می‌دهد خروجی سنسور را در انتهای بالای این محدوده فشار کالیبره کنید. این تنظیم تضمین می‌کند که سنسور خوانش‌های دقیقی را در حداکثر فشاری که برای اندازه‌گیری در نظر گرفته شده‌است، ارائه می‌کند.

کالیبراسیون یک مرحله ضروری برای اطمینان از دقت و قابلیت اطمینان اندازه‌گیری فشار است. با قابلیت‌های تنظیم نقطه صفر و تنظیم نقطه اسپن، می‌توانید حسگر را طوری تنظیم کنید که با ویژگی‌های خاص فرآیند خود مطابقت داشته باشد و عملکرد کلی سنسور را بهینه کنید.

کالیبراسیون داخلی با مقاومت شانت ویژگی کالیبراسیون موجود در سنسور فشار مذاب را نشان می‌دهد. کالیبراسیون داخلی با مقاومت شانت روشی است که برای بررسی و تنظیم دقت خروجی سنسور فشار بدون نیاز به مرجع فشار خارجی استفاده می‌شود. این روش شامل معرفی یک سیگنال شناخته شده و دقیق کنترل شده (سیگنال کالیبراسیون) در داخل حسگر است. این سیگنال کالیبراسیون یک مقدار فشار خاص را شبیه‌سازی می‌کند و از پاسخ سنسور به این سیگنال برای تنظیم خروجی و کالیبراسیون سنسور استفاده می‌شود.

مقدار کالیبراسیون داخلی با مقاومت شانت برای این سری از ترانسمیتر فشار مذاب از بند داینیسکو 80% ± 1% است و به مقدار سیگنال کالیبراسیون و تحمل آن اشاره دارد. در این حالت، سیگنال کالیبراسیون مورد استفاده برای کالیبراسیون داخلی با مقاومت شانت روی ۸۰٪ محدوده فشار در مقیاس کامل (FS) تنظیم می‌شود. همچنین تلورانس ۱٪ به این معنی است که مقدار سیگنال کالیبراسیون ممکن است تا ۱٪ از محدوده فشار در مقیاس کامل در طول فرآیند کالیبراسیون تغییر کند.

ویژگی کالیبراسیون داخلی با مقاومت شانت اجازه می‌دهد تا سنسور فشار مذاب به صورت داخلی کالیبره و تنظیم شود و نیاز به استاندارد یا مرجع فشار خارجی را از بین ببرد. با اعمال سیگنال کالیبراسیون داخلی، خروجی سنسور را می‌توان تنظیم کرد تا دقیقا با مقادیر فشار مورد انتظار در نقطه کالیبراسیون مشخص مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر محدوده فشار در مقیاس کامل سنسور ۱۰۰۰ بار باشد، ویژگی کالیبراسیون داخلی با مقاومت شانت از سیگنال کالیبراسیون مربوط به ۸۰ درصد آن محدوده، یعنی ۸۰۰ بار استفاده می‌کند. سپس در صورت لزوم پاسخ سنسور به این سیگنال تنظیم می‌شود تا خروجی دقیق ۸۰۰ بار در حین کالیبراسیون ایجاد شود.

تحمل ۱±٪ تضمین می‌کند که کالیبراسیون در یک حاشیه کوچک خطا، دقیق است و قابلیت اطمینان و عملکرد کلی سنسور را افزایش می‌دهد.

نحوه نصب سنسور فشار مذاب DYNISCO سری MDT4X2F

در ذیل، قصد داریم به چند نکته درباره نصب سنسور فشار مذاب بر روی اکسترودر اشاره کنیم:
محل نصب: مکانی را برای نصب سنسور انتخاب کنید که نزدیک مسیر جریان مذاب باشد و پشتیبانی کافی از سنسور را فراهم کند. محل نصب نیز باید امکان دسترسی آسان به سنسور را برای تعمیر و نگهداری و کالیبراسیون فراهم کند.

 • جهت‌ نصب سنسور: سنسور را با مسیر جریان مذاب تراز کنید تا بتواند فشار را به دقت اندازه‌گیری کند. اطمینان حاصل کنید که سنسور با جهت‌گیری صحیح (به عنوان مثال، با دیافراگم سنسور رو به مسیر جریان مذاب) نصب شده است.همچنین، دیافراگم سنسور باید با مسیر جریان مذاب به‌صورت موازی نصب شود.

نحوه نصب درست سنسور فشار مذاب در فرآیند

 • نیروی گشتاور: پیچ‌های نصب را مطابق با مشخصات گشتاور توصیه شده توسط سازنده محکم کنید. سفت کردن بیش از حد پیچ‌ها می‌تواند به سنسور آسیب برساند، در حالی که سفت شدن کم می‌تواند منجر به نشتی و خوانش نادرست شود.
 • اتصالات الکتریکی: مطمئن شوید که اتصالات الکتریکی سنسور به درستی ایمن و عایق شده باشند. از اندازه مناسب سیم استفاده کنید و دستورالعمل‌های تولید کننده را برای سیم‌کشی سنسور دنبال کنید.

با پیروی از این نکات برای نصب، می توانید اطمینان حاصل کنید که سنسور فشار مذاب خوانش دقیق و قابل اعتمادی را روی اکسترودر شما ایجاد می‌کند. اگر در مورد فرآیند نصب، سوال یا نگرانی دارید، حتما با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

شرکت سازندهDYNISCO
کشور سازندهآمریکا
سریMDT4X2F
نوع سنسورترانسمیتر فشار مذاب
مدلغلاف سخت
غلاف سخت + کپیلاری منعطف
غلاف سخت + کپیلاری منعطف + سنسور دما
اصل اندازه گیریپل ویتستون، استرین گیج
دامنه فشار کاری (bar)از ۱۷.۵-۰ تا ۲۰۰۰-۰
دامنه فشار کاری (psi)از ۵۰۰-۰ تا ۳۰۰۰۰-۰
حد پایین فشار (bar)۰
حد بالای فشار (bar)۲۰۰۰
حد پایین فشار (psi)۰
حد بالای فشار (psi)۲۹۰۰۷.۵
خروجی4-20 mA
دقت و درستی≤ ± 0.25 %FS
≤ ± 0.5 %FS
≤ ± 1 %FS
سنسور دمابله
نوع سنسور دماThermocouple - J
ولتاژ تغذیه12-36 V DC
حداقل دمای تحمل دیافراگم۰
حداکثر دمای تحمل دیافراگم۴۰۰
اتصال مکانیکی1/2″-20UNF
M18 x 1.5
M10 x 1.5
جنس اتصال مکانیکیDymax® Coated 15-5 PH Stainless Steel | SS 1.4545
طول غلاف [mm]۱۵۲
۲۳۹
۳۲۰
۴۶۰
۷۶۰
طول کپیلاری [mm]۴۵۷
۷۶۲
اتصال الکتریکی6-Pin
8-Pin
تنظیم نقطه صفربله
تنظیم نقطه اسپنبله
نمایشگرخیر
تنظیم خودکار نقطه صفرخیر
کالیبراسیون داخلیبله
جزییات کالیبراسیون داخلی80% ± 1%
تاییدیه و گواهینامه هاISO 9001 | Worldwide
REACH | European Union
دستورالعمل های انطباق و مقرراتSIL2
RoHS
CE | European Community
Performance Level ‘c’ | PL'c'
نام فایللینک دانلود
دیتاشیتPDF Icon
پیمایش به بالا