۸ مورد حیاتی برای مراقبت از سنسور فشار اکسترودر

melt pressure sensor installation picks

سنسور فشار اکسترودر، سنسور فشار مذاب یا همان سنسور فشار ملت، برای بهبود خروجی اکسترودر و کیفیت مواد مذاب، افزایش ایمنی در تولید و محافظت از ماشین آلات استفاده می‌شود. دستیابی به موارد مشخص شده کیفی محصول مانند ابعاد قطعه و پرداخت سطح، با حداقل ضایعات مواد، مستلزم ثابت و یکنواخت نگه داشتن فشار در طول فرآیند تولید است.

سنسور فشار مذاب ← که در ورودی قالب قرار می‌گیرد (البته در موقعیت های دیگری نظیر در ظول سلیندر، قبل و بعد از پمپ مذاب، قبل و بعد از اسکرین چنجر)، همراه با یک کنترلر فشار ← ، باعث خروجی پایدار در اکسترودر، استفاده کمتر از مواد اولیه و کاهش ضایعات تولید می‌شود.


چرا اندازه‌گیری فشار مذاب؟

اندازه گیری فشار وارده به اسکرین چنجر و پمپ مذاب نیز برای ایمنی و عملکرد بهینه مهم هستند. سنسور مذاب پایین دست اسکرین چنجر اگر جریان به قالب محدود شود به اپراتورها هشدار می دهد، در حالی که در بالادست اسکرین چنجر، فشار سنج اکسترودر وضعیت فشار بالا را هشدار می دهد که ممکن است باعث سایش بیش از حد پیچ یاتاقان شود.

برای پردازنده‌هایی که از پمپ‌های مذاب استفاده می‌کنند (مانند اینورتر یا درایوی که پمپ مذاب را کنترل می‌کنند)، اندازه‌گیری فشار ورودی و خروجی، جریان ثابت مذاب درون قالب را تضمین می‌کند و هشدار محدودیت در جریان مذاب که می‌تواند به پمپ آسیب برساند را اعلام می‌کند.

تجهیز اندازه‌گیری فشار مواد مذاب در یک اکسترودر می‌تواند یک سنسور منفرد با اندازه‌گیری فشار یک نقطه تا یک سری از سنسور های فشار مذاب که فشار را در کل فرآیند اندازه‌گیری می‌کنند و متصل به نمایشگر یا کنترلری هستند که داده ها را ضبط می‌کند، زنگ هشدار را به صدا در می آورد، هشدارهایی برای انجام اقدامات اصلاحی می‌دهد.

مهندسانی که نحوه نصب صحیح و نگهداری مناسب و اصولی را بدانند، می‌توانند سنسوری با عملکرد قابل اطمینان و عمر طولانی داشته باشند. دستورالعمل ها و توصیه های نصب و نگهداری زیر جهت دستیابی به بیشترین دقت و قابلیت اعتماد در اندازه گیری فشار مذاب، با حداقل مشکلات عملیاتی، کمک می‌کنند.

سنسور های فشار ملت اکسترودر در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با این نوع سنسور های فشار، قسمت های مختلف‌شان، کاربرد ها و دستورالعمل نصب و استفاده از آن‌ها، به راهنمای جامع زیر مراجعه نمایید.

سنسور فشار اکسترودر باید به درستی نصب شود!

این سنسورها معمولاً به دلیل نصب در حفره‌ای که به درستی ماشین کاری نشده است، آسیب می‌بینند. با فشار دادن یک سنسور به یک سوراخ بسیار کوچک یا غیرعادی، دیافراگم فشارسنج اکسترودر ممکن است خرد شود و در نتیجه تجهیز به درستی کار نخواهد کرد. کیت های ابزار موجود برای ماشینکاری سوراخ نصب به اطمینان از اندازه مناسب سوراخ ها کمک می کند. گشتاور نصب ۱۱ تا ۱۳ نیوتون متر (برای رزوه ۱/۲ اینچ) برای تشکیل یک آب بندی کافی ضروری است، با این حال، گشتاور نصب بیش از حد باعث گرفتگی می شود. برای جلوگیری از مشکلات مربوط به گیر کردن، قبل از نصب باید یک ماده آبی رنگ ضدگرفتگی (به نام دایکِم) در دمای بالا روی رزوه های سنسور اعمال شود. ترانسدیوسرهای نصب شده در گشتاور نصب شده بالای ۵۶ نیوتون متر، حتی زمانی که ماده آبی رنگ ضد گرفتگی اعمال شود، به سختی از ماشین جدا می‌شوند.

اطمینان حاصل کنید که اندازه رزوه درست است!

سایش ناشی از پیچاندن سنسور به حفره نصب با اندازه رزوه نادرست به رزوه های سنسور فشار آسیب می‌رساند. این آسیب ممکن است از مهر و موم محکم جلوگیری کند و در نتیجه باعث نشت مواد شود و تجهیز به درستی یا ایمن کار نکند. باید از ابعاد مناسب برای حفره نصب استفاده شود تا از سایش رزوه‌ها جلوگیری شود. (رزوه ها معمولاً مطابق استاندارد صنعتی “1/2-20UNF ساخته می‌شوند.) برای تأیید اینکه حفره نصب به درستی ماشینکاری و تمیز شده است، باید از یک گیج پلاگ استفاده شود. گیج پلاگ در کیت های ابزاری که قبلا معرفی شده‌اند، وجود دارد و به شما در بررسی کیفیت حفره نصب کمک می‌کنند.


آسیب‌هایی مانند دیافراگم حباب‌دار، لبه‌های گرد یا پرداخته شده نشانه‌هایی از سوراخی هستند که برای سنسور فشار بسیار کوچک است.

دیافراگم آسیب دیده سنسور فشار مذاب


حفره های نصب باید تمیز باشند!

مهم است که حفره های نصبی که سنسور فشار ملت در آن بسته می‌شود، تمیز و عاری از هرگونه تجمع و بقایای پلاستیک باشد. قبل از تمیز کردن اکسترودر، تمام سنسور ها باید از سیلندر خارج شوند تا آسیب نبینند. هنگامی که آنها برداشته می‌شوند، پلاستیک احتمالاً به حفره های نصب جریان می‌یابد و سفت می‌شود. اگر این باقیمانده پلاستیکی سفت شده حذف نشود، هنگام قرار دادن مجدد فشارسنج اکسترودر، آسیب زیادی به نوک آن وارد می‌شود. برای حذف بقایای پلاستیک می‌توان از کیت ابزار تمیزکننده استفاده کرد. لازم به ذکر است که تمیز کردن مکرر ممکن است سوراخ های “خیلی عمیق” ایجاد کند و منجر به آسیب به نوک سنسور شود. در صورت مشاهده، باید از اسپیسر (Spacer) برای بالا بردن سنسور استفاده کرد.


یک موقعیت خوب انتخاب کنید!

فشار سنج های اکسترودر ممکن است در سیلندر، قبل از اسکرین چنجر، قبل و بعد از پمپ مذاب یا در هد قرار گیرند. هنگامی که سنسور بسیار دور در بالادست سیلندر قرار می‌گیرد، گلوله های پلاستیکی ذوب نشده ممکن است به نوک سنسور ساییده شوند و در نتیجه آسیب ببینند. اگر یک سنسور خیلی دور در حفره نصب قرار گیرد، یک حوضچه راکد از پلاستیک ذوب شده بین نوک سنسور و مارپیچ ایجاد می شود. با گذشت زمان این پلاستیک به کربن تبدیل می‌شود که از انتقال دقیق سیگنال فشار جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر، اگر سنسور بیش از حد به داخل سیلندر کشیده شود، ماردون ها می‌توانند نوک سنسور را بسایند.


سنسور فشار را با احتیاط تمیز کنید!

قبل از تمیز کردن سیلندر اکسترودر با برس سیمی یا ترکیبات تمیز کننده، فشار سنج های اکسترودر باید باز شوند. هر یک از این دو می‌توانند دیافراگم سنسور را خراب کند. سنسور باید در حالی که سیلندر داغ است خارج شود و نوک آن با یک پارچه غیر ساینده (یک پارچه کتان) پاک شود. حفره نصب سنسور باید در این زمان با یک مته تمیز کننده تمیز شود.


سنسورهای اکسترودر خود را خشک نگه دارید!

اگرچه مدار الکترونیکی سنسور برای مقاومت در برابر سختی های فرآیند اکستروژن طراحی شده است، اکثر سنسورهای اکسترودر ضد آب نیستند و وقتی که خیس شوند، کار نمی‌کنند. اطمینان حاصل کنید که هیچ نشتی در ژاکت های خنک کننده در سیلندر اکسترودر وجود ندارد که می‌تواند به سنسور فشار اکسترودر شما آسیب برساند. اگر می‌دانید که سنسور به طور اجتناب ناپذیری در معرض آب یا رطوبت قرار می گیرد از سنسورهای ضد آب یا با درجه حفاظت IP67 به بالا استفاده کنید.

از استارت سرد اکسترودر اجتناب کنید!

اگر اکسترودر قبل از شروع به کار به دمای عملیاتی نرسد، هم سنسور و هم اکسترودر ممکن است آسیب ببینند. برای اینکه پلاستیک از حالت جامد به حالت مذاب برود، باید زمان کافی در نظر گرفته شود. علاوه بر این، باید توجه داشت که اگر سنسور فشار ملت از یک اکسترودر سرد خارج شود، ممکن است مواد به نوک سنسور بچسبد و باعث کنده شدن یا آسیب دیدن دیافراگم تجهیز شود. قبل از برداشتن سنسور، مطمئن شوید که سیلندر به اندازه کافی گرم است، تا پلاستیک موجود نرم باشد.


سنسور فشار اکسترودر را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید!

حتی اگر سنسورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا ۱.۵ برابر فشار نامی را تحمل کنند، با اطمینان از اینکه از مدل صحیح طراحی‌شده برای محدوده فشارهای عملیات اکستروژن خود استفاده می‌کنید، از خطر اعمال فشار بیش از حد جلوگیری کنید. یک قانون خوب این است که از سنسور هایی استفاده کنید که برای تحمل دو برابر فشار نامی در فرآیند شما ساخته شده اند. در این حالت برای خراب کردن سنسور فشار، اکسترودر شما باید در سطح فشار بسیار بالا (و ناایمن) کار کند تا سنسور از کار بیفتد.


نکات اضافی ولی مهم!

  • برای اصلاح تلورانس ها باید رزوه ها ماشین کاری شوند.
  • مهر و موم فلز به فلز روی سطح آب بندی 45 درجه ضروری است.
  • حفره نصب را بررسی کنید. فرورفتگی توصیه شده برای سنسور تا ۰.۰۱ اینچ بالاتر از سطح داخلی دیواره سیلندر می‌باشد.
  • قبل از نصب، ماده آبی رنگ دایکم را در دمای بالا روی رزوه ها اعمال کنید. حداقل ۱۱ تا ۱۳ نیوتون متر گشتاور توصیه می‌شود. بیش از ۵۶ نیوتون متر گشتاور وارد نکنید.

 

کارشناسان فنی ما آموزش دیده‌اند تا در هر مرحله، از انتخاب فشار سنج اکسترودر مناسب تا نحوه صحیح نصب در دستگاه، به شما کمک کنند. فقط کافیست با ما تماس بگیرید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا