کالیبراسیون سنسور فشار داینیسکو (Dynisco)

کالیبراسیون سنسورهای فشار داینیسکو

سنسور، دستگاهی است که مقداری فیزیکی را اندازه‌گیری می‌کند و این مقدار اندازه‌گیری شده را به سیگنال خروجی (آنالوگ یا دیجیتال) تبدیل می‌کند که توسط اپراتور یا دیگر تجهیزات ابزار دقیق قابل مشاهده است. همچنین، این سیگنال خروجی می‌تواند به نمایشگرها جهت مانیتورینگ فرآیند و کنترلر ها مانند PLC و DCS جهت کنترل فرآیند متصل شوند. سنسورهای فشار در کاربردهای مختلف برای کمک به اپراتورها برای نظارت و کنترل پایداری فرآیند و در عین حال حفظ ایمنی تجهیزات استفاده می‌شوند.

موضوع مقاله امروز ما بر روی سنسور های فشار مذاب مورد استفاده در اکستروژن پلاستیک و قالب‌گیری تزریقی متمرکز است. سیگنال خروجی که از سنسور می آید باید با ابزار دقیق کالیبره شود. این امر برای دقت و قابلیت اطمینان فشار اندازه‌گیری شده حیاتی است.


کالیبراسیون مناسب باید با ترانسدیوسر در حالت بدون بار و سکون (بدون اعمال فشار) و در دمای کاری انجام شود تا اثرات دما در مقدار فشار صفر جبران شود.


همه ترانسدیوسر‌های فشار مذاب داینیسکو (Dynisco) دارای “درجه‌بندی اثر دما در فشار صفر (نقطه صفر)” هستند و این درجه‌بندی می‌تواند بسته به نوع مایع پرکننده درون کپیلاری ← ترانسدیوسر تغییر کند.
ویژگی‌های فیزیکی مایع پرکننده، بر این که سطح خروجی صفر ترانسدیوسر کجا خواهد بود تاثیر می گذارد و این مقدار باید هنگام تخصیص محدوده با ابزار دقیق یا تجهیز کالیبره کننده در نظر گرفته شود و تنظیماتی برای جبران انجام شود.

تاثیرات دمایی در سنسور های فشار مذاب ← داینیسکو برای ۳ نوع مایع پرکننده مختلف به شرح زیر است:

(جیوه) Hg= 15 psi/ 100°F or 27 psi/ 100°C
(روغن) Oil= 36 psi/ 100°F or 65psi/100°C
(سدیم-پتاسیم) NaK= 30 psi/ 100°F or 54psi/ 100°C

بر اساس این مقادیر، انتظار داریم که با انجام کالیبراسیون در دمای عملیاتی فرآیند، دستگاه پیکربندی شده تا سیگنال ورودی را به عنوان صفر بپذیرد. اجازه دهید با ذکر یک مثال، بیشتر به مفهوم کالیبراسیون در دمای عملیاتی پی ببریم.

مثال: اگر دمای فرآیند ۴۰۰ درجه فارنهایت و سنسور فشار مذاب (ملت) دارای مایع پرکننده جیوه باشد، سیگنال خروجی سنسور ۶۰ psi در نقطه صفر (فشار صفر) را نشان می‌دهد.
* بسته به محدوده اندازه‌گیری فشار ترانسدیوسر، این افست، علاوه بر مشخصات خطای ترکیبی استاندارد ما خواهد بود، بنابراین یک محدوده 10000 psi که دارای خطای ترکیبی 0.5٪ (+/- 50 psi) است، برای داشتن افست، 110psi یا بیشتر، در هر زمان ظاهر می‌شود.

مسلماٌ، دانستن همه نکاتی که هنگام کالیبراسیون سنسور فشار مذاب داینیسکو باید به آن توجه کرد سخت و چالشی خواهد بود. کارشناسان ما همواره آماده خدمت‌رسانی و پاسخ به سوالات شما عزیزان هستند. فقط کافیست با ما تماس بگیرید!

 


روش های مختلف کالیبراسیون سنسور فشار مذاب

اغلب سنسور های فشار مذاب (از جمله سنسور های فشار ملت داینیسکو) می‌توانند به ۲ روش کالیبره شوند:

کالیبراسیون توسط پتانسیومتر

سنسور های فشار مذابی که دارای خروجی های آنالوگ جریانی یا ولتاژی باشند، برروی بدنه (هوزینگ) خود دارای ۲ پیچ پتانسیومتر خواهند بود که یکی برای تنظیم نقطه صفر (Zero) و دیگری برای تنظیم نقطه انتهایی محدوده (Span) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84 %D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C %D9%88 %D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84 %D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C
پیچ های پتانسیومتر بر روی بدنه جهت تنظیم نقاط Zero و Span

 

 

کالیبراسیون توسط نمایشگر یا کنترلر

یکی دیگر از روش های کالیبره کردن سنسور های فشار مذاب، استفاده از نمایشگر یا کنترلر هایی هستند که می‌توانند در نقطه صفر و نقطه ۸۰ درصد از محدوده اندازه‌گیری فشار، سنسور را تست و کالیبره کنند. اما شرط آن، وجود قابلیت کالیبراسیون داخلی ۸۰٪ در سنسور فشار مذاب است که اغلب سنسور ها، این قابلیت را دارند.

کنترلر فشار
کنترلر فشار با قابلیت کالیبراسیون

برای کالیبراسیون به این روش، تنها کافیست سنسور را در حالت بدون فشار به نمایشگر یا کنترلر متصل کرده و دمای فرآيند را به حالت کاری برسانیم. سپس از طریق تنظیمات نمایشگر یا کنترلر (مطابق با دستورالعمل دستگاه) نقاط صفر و ۸۰٪ محدوده فشار را تست و کالیبره کنیم.

سنجش فرا هوشمند قادر است طیف وسیعی از نمایشگر ها و کنترلر های فشار که دارای سایز ها، ورودی و خروجی ها و قابلیت های مختلف هستند را به مشتریان خود ارائه کند. اگر به نمایشگر یا کنترلر فشار برای مانیتورینگ یا کنترل فرآیند یا حتی کالیبراسیون ابزاردقیق خود نیاز دارید، کافیست نگاهی به محصولات ما داشته باشید.

 

مهم است که به یاد داشته باشید، زمانی که ما در حال انجام کالیبراسیون هستیم، هیچ تغییری در خروجی سیگنال ایجاد نمی‌شود، فقط تأیید می‌شود که خروجی هنوز در محدوده تحمل مشخصات آن مدل است.
تجهیزات Dynisco طوری طراحی شده اند که کالیبراسیون سنسورهای فشار را به یک فرآیند آسان تبدیل کنند. نشانگرها و کنترلرهای آن می توانند حد بالا و پایین خروجی سیگنال را با چند ضربه به دکمه ها تست کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا