محاسبه چگالی با فشار تفاضلی

اندازه گیری سطح با چگالی

زمانی که دما تغییر می‌کند، چگالی سیال مورد اندازه‌گیری نیز می‌تواند تغییر کند، به این معنی که محاسبه سطحی که توسط دستگاه انجام می‌شود با مقدار چگالی اشتباه انجام می‌شود، که باعث ایجاد عدم دقت می‌شود و باز شدن درب ها و پر شدن بیش از حد مخزن می شود.

این یک مشکل اساسی است، اما راه حل چیست؟ وقتی اپراتور می داند که چگالی دائما در حال تغییر است (به دلیل دما یا شرایط فرآیند) و خروجی سطح نادرست است، چه کاری باید انجام دهد؟ موضوع این مقاله همین است.

انجام محاسبات ریاضی

برای اندازه گیری سطح هیدرواستاتیک و محاسبه چگالی می توان از سنسور فشار تفاضلی استفاده کرد.

برای محاسبه مایعات با چگالی در حال تغییر، کاربران می توانند فرمول پایه سطح هیدرواستاتیک را دوباره مرتب کنند و چگالی را بدست آورند. ریاضی خیلی بدرد میخوره مگه نه؟ اما برای تکمیل معادله، باید سطح سیال را بدانیم. اما اگر چگالی در حال تغییر است، چگونه باید سطح سیال را دانست؟ شاید ریاضی آنقدرها هم بدرد بخور نباشد. ناامید نشوید – فشار همچنان راه حل ماست. فقط این بار فشار تفاضلی (DP) است که اندازه گیری را نجات می دهد.

level measurement

یک سنسور فشار تفاضلی فشار را در دو نقطه مختلف اندازه گیری می کند. تا زمانی که این دو نقطه توسط سیال پوشانده شوند، ارتفاع اندازه گیری به فاصله بین پورت های نصب تبدیل می شود و فشار مورد استفاده برای محاسبه، تفاوت بین این دو یا DP است. بنابراین اکنون که سطح (فاصله بین پورت ها) و فشار (اندازه گیری فشار تفاضلی) را داریم، تنها متغیر باقی مانده در فرمول پایه فشار هیدرواستاتیک چگالی است که اکنون می توانیم برای استفاده از دو متغیر دیگر آن را حل کنیم. ایمان ما به عظمت ریاضی احیا شد!

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا