کاربرد لوله کپیلاری – برتری ها و کاستی ها

لوله کپیلاری

یک کپیلاری به طور کلی از یک لوله، یک زره و به صورت اختیاری یک آستین محافظ ساخته می شود.

اصل کاری لوله های کپیلاری

لوله کپیلاری یا لوله مویین قطر داخلی کوچکی دارد، روشی مناسب برای جداسازی ابزار فشار مانند گیج یا ترانسمیتر از اتصال فرآیند.

لوله کپیلاری برای جداسازی اتصال مستقیم بین ابزار اندازه گیری و نقطه اتصال به فرآیند استفاده می شود.

ما می توانیم ابزار را مطابق با راحتی و دسترسی آسان برای تعمیر و نگهداری نصب کنیم. لوله کپیلاری با مقداری مایع داخل آن که معمولاً گلیسیرین است پر شده است اما می توان آن را بنا به نیاز برنامه تغییر داد. با کمک کپیلاری یا لوله مویین، قرائت‌ها را می‌توان در مکان راحت‌تر و در دسترس‌تری برای پاسخگویی به رسیدگی ها برای اندازه‌گیری یا خواندن از راه دور داشت.

لوله های کپیلاری همچنین به عنوان یک عنصر خنک کننده عمل می کنند زیرا فاصله بین اتصال به فرآیند و ابزار بیشتر از نصب نوع مستقیم خواهد بود. همچنین، هیچ تماس مستقیمی بین سنسور فشار و فرآیند وجود نخواهد داشت.

کپیلاری

اهمیت لوله های کپیلاری

معمولاً برای اتصال دیافراگم ریموت سیل به ابزار فشار از یک لوله کپیلاری استفاده می شود. این ویژگی اجازه می دهد تا بین ابزار اندازه گیری مانند گیج یا ترانسمیتر با اتصال فرآیند جدا شود.

استفاده از لوله کپیلاری بر روی یک گیج مکانیکی معمولاً مستلزم استفاده از آرایش نگهدارنده گیج و آداپتور گیج یا شکل دیگری از نصب است.

در اندازه گیری دما، ترانسمیتر دمای پنوماتیک به یک سنسور متصل می شود. سنسور یک لامپ پر از جیوه، گاز یا بخار است. از طریق لوله کپیلاری، پر شدن لامپ منبسط شده باعث حرکت بیلو (Bellow) یا لوله بوردون نوع C بر اساس دمای مربوط به محیط فرآیند می شود. فرستنده در مکانی قابل دسترس قرار دارد.

اندازه لوله

لوله های کپیلاری 1/16 اینچ تا 1/8 اینچ در کاربردهای ابزار دقیق استفاده می شود. برای عملکرد بهینه کپیلاری باید قطر مناسب داشته باشد.

متریال لوله کپیلاری

 • فولاد ضد زنگ،
 • فلز مس،
 • اینکونل،
 • هاستلوی.

موارد احتیاط

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از لوله کپیلاری:

 • تاثیر دمای فرآیند
 • تاثیر دمای محیط
 • نحوه نصب

اثر دمایی فرآیند

دمای فرآیند بر روی دیافراگم سیل و مایع پرکننده در کپیلاری از طریق انتقال حرارت تاثیر می گذارد. لوله کپیلاری عملکرد بسیار خوبی برای خنک کردن تغییرات دمای فرآیند دارد.

اثر دمای محیط

این مورد شامل اثر دمای سیل و اثر دمای محیط است.

قرار گرفتن ترانسمیتر فشار الکترونیکی در معرض دمای بسیار بالای محیط یا فرآیند می تواند عملکرد دستگاه را مختل کند، عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد یا حتی منجر به از کار افتادن جزئی یا کلی دستگاه شود.

برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دمای بیش از حد محیط، نصب ابزار را در یک منطقه امن دور از منابع اصلی گرما در نظر بگیرید.

در موارد دمای بسیار  بالا، اطراف ابزار را با استفاده از هوای فشرده یا هر وسیله ای شبیه به آن خنک کنید.

اثر دمای دیافراگم سیل به فشار ایجاد شده روی دیافراگم هنگام تغییر دما مربوط می شود. فشار مربوط به انبساط یا انقباض مایع پرکننده در کپیلاری است.

تاثیر نحوه نصب

اختلاف سطح بین ابزار فشار نصب شده و دیافراگم سیل، خطای نشانگر فشار ایجاد می کند. اما، با روش یک تفاوت سطح شناخته شده می توان آن را در طول کالیبراسیون مجموعه دیافراگم سیل جبران کرد.

در کاربردهای فشار دیفرانسیل (DP)، اثر آب بندی معمولاً با داشتن طول کپیلاری های یکسان برای هر دو پورت LP و HP دستگاه جبران می شود.

مزایای کپیلاری

 • محافظت از ابزار در برابر اثرات دمای بالا یا پایین فرآیند.
 • ایمنی پرسنل به دلیل دسترسی مناسب.

معایب لوله های کپیلاری

 • طول کپیلاری بیشتر بر دقت تأثیر می گذارد زیرا تحت تأثیر دمای محیط قرار می گیرد.
 • طول کپیلاری تا حد امکان کوتاه باشد تا از تاخیر در زمان پاسخ جلوگیری شود.

کاربردهای لوله کپیلاری

 • خوانش از راه دور
 • کپیلاری باید در ترکیب با گیج، دیافراگم سیل، ترانسمیتر و سوئیچ استفاده شود.
 • کروماتوگرافی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا