اسمز معکوس

اندازه‌گیری اختلاف فشار در اسمز معکوس | Reverse osmosis

چالش

آب دریا تحت فشار بالا از یک دیافراگم نیمه تراوا عبور می کند. فقط مولکول های آب خالص می‌توانند از این غشاء عبور کنند و نمک ها، باکتری ها و ویروس ها در فیلتر می‌مانند. آب حاصل از این فرآیند، تقریباً شبیه آب مقطر است. حفظ عملکرد بهینه در سیستم‌های اسمز معکوس یک چالش مهم برای مهندسان است. قرار گرفتن مداوم در معرض آب شور، که برای فرآیند فیلتراسیون ضروری است، تبدیل به یک شمشیر دو لبه می شود. در حالی که آب شور دریا یک جزء اصلی است، ماهیت خورنده آن پیچیدگی را به معادله می‌افزاید. مهندسان برای حفظ کارایی و یکپارچگی سیستم در طول زمان دست و پنجه نرم می کنند، به خصوص با توجه به شرایط سخت قرار گرفتن در معرض آب نمک.

فیلتراسیون کارآمد با پتانسیل خوردگی به عنوان یک چالش فنی ظاهر می شود که به راه حلی نوآورانه برای اطمینان از عملکرد پایدار و اندازه گیری دقیق فشار تفاضلی نیاز دارد.

اندازه گیری اختلاف فشار در اسمز معکوس توسط ترانسمیتر اختلاف فشار
نظارت بر سطح آلودگی فیلتر توسط ترانسمیتر اختلاف فشار

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

فیلتر

محدوده فشار فرآیند

۰ تا ۲۰+ بار

سیال

آب شور

محدوده دمای فرآیند

۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

مقاوم در برابر آب شور

عدم عبور آلاینده ها و ناخالصی های آب دریا از فیلتر اسمز

راه‌حل مناسب

“ترانسمیتر اختلاف فشار” پاسخی مناسب به چالش های ناشی از این فرآیند مشکل‌زا است، ترانسمیتر اختلاف فشاری که جهت اندازه‌گیری سطح آلودگی فیلتر به کار می‌رود و با شرایط فرآیند سازگار باشد مانند محدوده اندازه گیری فشار تا ۲۰+ بار، سیال آب شور، محدوده دمای فرآیند ۰ تا ۴۰+ درجه سانتی‌گراد.

روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

این ترانسمیتر فشار تفاضلی باید از متریال تایید شده توسط FDA ساخته شده باشد و دیگر تاییدیه های مرتبط با آب آشامیدنی را نیز داشته باشد. متریال وتدپارت (قسمت های در تماس با سیال) ترانسمیتر باید با آب شور سازگار باشد تا بتواند در برابر خاصیت خورندگی آن مقاومت کنند. دقت بالای ترانسمیتر اختلاف فشار در اندازه گیری فشار تفاضلی، به نظارت بهتر بر میزان آلودگی فیلتر کمک می کند و امکان مداخلات به موقع و موثر را فراهم می‌کند.

متریال های سازگار با آب شور دریا

هنگامی که نوبت به انتخاب بهترین آلیاژهای متریال وتد پارت ترانسمیتر اختلاف فشار (قسمت هایی که با سیال در تماس هستند) برای تصفیه آب دریا برسد، بهترین آلیاژ ها:

 • Stainless Steel 17-4 PH
 • Tantalum
 • Hastelloy C-276

هستند. اما یک قسمت از وتدپارت که غالباً هنگام سفارشی‌سازی متریال فراموش می‌شود، متریال آب‌بندی سنسور (Sealing) است. بهترین متریال های سازگار با آب دریا برای قسمت آب‌بندی ترانسمیتر به شرح زیر می‌باشند:

 • EPDM
 • Viton

به ما اعتماد دارید ...

چالش مشتری

یکی از مشتریان وفادار سنجش فرا هوشمند که به تیم ما در اندازه‌گیری اختلاف فشار دو طرف فیلتر اسمز اعتماد کرده بودند، تصمیم گرفتند بار دیگر برای حل چالش اندازه‌گیری فشار تفاضلی در فرآیند اسمز معکوس روی کمک مهندسین فنی ما حساب کنند. این تصفیه خانه که در تولید آب خالص با استفاده از فناوری اسمز معکوس (در سیستم فیلتراسیون) فعالیت می‌کند، از خرابی های پی در پی تجهیزات ابزاردقیق، به ویژه ترانسمیتر های اختلاف فشار، رنج می‌بردند. ماهیت خورنده آب شور به تدریج بر سیستم تأثیر می گذاشت و منجر به خرابی غیرقابل پیش بینی و تعمیر و نگهداری متعدد تجهیزات اندازه‌گیری می‌شد. مهندسان دائماً با یافتن راه حلی دست و پنجه نرم می کردند که بتواند در برابر محیط سخت مقاومت کند و همچنان اندازه گیری های دقیقی را برای فشار تفاضلی ارائه دهد. نیاز به یک راه حل قابل اعتماد و مقاوم در برابر آب شور برای حفظ کارایی فرآیند تصفیه آب بسیار مهم است.

راه‌حل ما

در این سناریوی چالش برانگیز، تیم مهندسین فنی ما به این تصفیه خانه “ترانسمیتر اختلاف فشاری” را معرفی کردند که با شرایط فرآیند سازگار بود از جمله:

 • محدوده اندازه‌گیری فشار تفاضلی تا ۲۰+ بار
 • حد فشار استاتیک متناسب با محدوده فشار عملیاتی فرآیند
 • دارای مایع پرکننده با تاییدیه FDA (در صورت بروز هرگونه نشتی مایع پرکننده پشت دیافراگم، آب دو طرف فرآیند آلوده نخواهد شد)
 • درستی (Accuracy) و پایداری طولانی مدت (Long-term Stability) بالا جهت اطمینان از عملکرد دقیق در طولانی مدت
 • متریال وتدپارت سازگار با آب شور به عنوان سیال
 • دمای تحمل دیافراگم بین ۰ تا ۴۰+ درجه سانتی‌گراد
 • دارای تاییدیه ها و گواهینامه های مربوط به آب آشامیدنی

این ترانسمیتر فشار تفاضلی برای مقاومت در برابر اثرات خورنده آب شور ساخته شده بود و کارکرد طولانی مدت ترانسمیتر را حتی در سخت ترین شرایط تضمین می‌کرد. مهم‌تر از همه، دقت بالای ترانسمیتر در اندازه‌گیری اختلاف فشار، اطلاعات ارزشمندی درباره سطوح آلودگی فیلتر به مهندسان فرآیند ارائه می‌دهد، که امکان تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و به حداقل رساندن زمان خرابی را فراهم می‌کند. 

با جایگزینی ترانسمیتر فشار تفاضلی مناسب، چالش های این قسمت از کارخانه به طور کامل برطرف شد. زمان از کارافتادگی به دلیل تعمیر و نگهداری پایین به طرز چشمگیری کاهش یافت و منجر به بهبود راندمان کلی فرآیند شد.

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-202 برای اندازه گیری اختلاف فشار سیالات با قابلیت اطمینان بالا و عملکرد منحصربفرد طراحی شده است. این ترانسمیتر با اجزای پیشرفته مانند سنسور سیلیکونی دیفیوز و فناوری یکپارچه حالت جامد، اندازه گیری دقیق و پایدار را در یک بسته فشرده و ضد آب تضمین می کند. چه نیاز به اندازه گیری فشار تفاضلی مایعات، گازها یا سایر مواد داشته باشید، PT124B-202 انتخاب ایده آلی برای کاربرد شماست.

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

از ترانسمیتر فشار اختلاف فشار مدل PT124B-3501 ساخت برند ZHYQ می‌توان برای اندازه‌گیری فلوی مایع و گاز و همچنین اندازه‌گیری سطح، چگالی و فشار مایع استفاده کرد. مدل PT124B-3501 یک سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر هارت مربوط به اختلاف فشار اندازه‌گیری شده را به‌عنوان خروجی ارائه می‌کند. ترانسمیتر فشار تفاضلی PT124B-3501 همچنین قابلیت راه‌اندازی و نظارت از راه دور از طریق ارتباط با ترمینال مدل RST375 یا مودم RSM100 را نیز دارد.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار تفاضلی ZHYQ مدل PT124B-3503 از نوع دیافراگمی است که دیافراگم این ترانسمیتر اختلاف فشار برای جلوگیری از ورود سیال به داخل پورت فشار، رسوب و ایجاد مشکلات ثانویه طراحی شده‌است. از مدل PT124B-3503 می‌توان برای اندازه‌گیری فلوی مایع و گاز همچنین سطح، چگالی و فشار مایع استفاده کرد.
PT124B-3503 یک سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر هارت مربوط به اختلاف فشار اندازه‌گیری شده را به عنوان خروجی ارائه می‌دهد.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر اختلاف فشار Rosemount 3051S Coplanar با فناوری Coplanar طراحی شده است و راه‌حلی بی نظیر برای اندازه‌گیری فشار، جریان و سطح است. این پلتفرم مقیاس‌پذیر، که در پروتکل‌های ارتباطی سیمی و WirelessHART® موجود است، به طور یکپارچه با منیفولدها و انواع آب‌بندی ادغام می‌شود و عملکرد را برای اندازه‌گیری دقیق فشار تفاضلی، گیج و مطلق بهینه می‌کند. با پلتفرم SuperModule™، این ترانسمیتر در برابر فشار بیش از حد و اثرات فشار خط مقاومت می‌کند تا عملکرد بی نظیری را حفظ کند.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار تفاضلی Rosemount 2051 Coplanar استاندارد صنعتی و پیشرو در صنعت برای اندازه‌گیری فشار تفاضلی و گیج است. این ترانسمیتر دارای گواهی ایمنی و دارای یک رابط کاربری با منوهای آسان برای پیکربندی داخلی است که به شما امکان می‌دهد به راحتی دستگاه را راه‌اندازی کنید. این دستگاه با فناوری اختراعی کوپلنار (coplanar) ثبت شده‌است، انعطاف‌پذیری در نصب را برای راه حل‌های اندازه‌گیری جریان یا اندازه‌گیری سطح به صورت یکپارچه ارائه می‌دهد. با فناوری WirelessHART®، می‌توانید نقاط اندازه‌گیری را به سرعت اضافه کنید، حتی از راه دور و مناطقی با دسترسی سخت.

پیمایش به بالا