اتاق پمپ

اندازه‌گیری و نظارت بر فشار آب خروجی پمپ در اتاق پمپ ها | Pump Room

چالش

در اتاق پمپ آب آشامیدنی قرار گرفتن مداوم تجهیزات اندازه‌گیری فشار در مقابل آب حاوی ذرات ساینده می‌تواند منجر به سایش و از کار افتادگی سریع تجهیزات شود. این عمل ساینده این پتانسیل را دارد که دقت و طول عمر سیستم اندازه‌گیری فشار را تضعیف کند و حفظ نظارت مطمئن را غیرممکن کند. مهندسانی که روی این پروژه کار می‌کنند باید استراتژی هایی برای کاهش اثرات سایش پیاده‌سازی کنند و از یکپارچگی و عملکرد سیستم اندازه‌گیری فشار با وجود شرایط سخت، اطمینان حاصل کنند.

نظارت بر فشار پمپ توسط ترانسمیتر فشار
فرآیند پمپاژ آب در خطوط انتقال

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

خروجی پمپ ها

محدوده فشار فرآیند

۱- تا ۲۵+ بار

سیال

آب

محدوده دمای فرآیند

۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

سایش

پمپاژ آب به درون خطوط انتقال

راه‌حل مناسب

هنگام اندازه‌گیری و نظارت بر فشار فرآیند در اتاق های پمپ، که در آن اغلب آب حاوی ذرات ساینده است، انتخاب تجهیزات اندازه گیری فشار مناسب بسیار ضروری می‌شود. برای مقابله موثر با چالش سایش، مهندسان باید استفاده از یک “ترانسمیتر فشار” طراحی شده برای مقاومت در برابر چنین شرایط سختی را در نظر بگیرند. یک ترانسمیتر فشار، ساخته شده از متریال سازگار با سیال و مقاوم در برابر سایش، می‌تواند هم اندازه گیری فشار دقیق و هم قابلیت اطمینان طولانی مدت را تضمین کند.

روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

در این زمینه، راه‌حل پیشنهادی ما استفاده از یک ترانسمیتر فشار است که با داده‌های فرآیند ارائه‌شده همسو باشد. این ترانسمیتر با محدوده اندازه گیری ۱- تا ۲۵+ بار و سازگاری با آب به عنوان سیال، نه تنها می تواند اثرات ساینده محیط را کنترل کند، بلکه عملکرد بهینه را در محدوده دمایی ۰ تا ۳۰+ درجه سانتی‌گراد حفظ می‌کند. با ادغام استراتژیک یک ترانسمیتر فشار، مهندسان می توانند با اطمینان، یک سیستم نظارت فشار قابل اعتماد و حفاظت از سیل (عدم نشتی آب از یک پمپ خراب) را در اتاق های پمپ ایجاد کنند، چالش های ناشی از سایش را کاهش داده و از عملکرد یکپارچه فرآیندهای حیاتی اطمینان حاصل کنند.

کله قوچ یا ضربه قوچ چیست؟

پدیده ضربه قوچ یا کله قوچ (Water Hammer) که شوک هیدرولیکی نیز نامیده می‌شود، یک افزایش ناگهانی در مقدار فشار است و زمانی ایجاد می‌شود که سیال درون خطوط انتقال مجبور می‌شود ناگهانی از حرکت بایستد یا تغییر مسیر دهد، مانند زمانی که شیر برقی درون یک لوله به‌صورت ناگهانی بسته شود یا خاموش و روشن شدن سریع و لحظه‌ای پمپ آب.

چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت؟

یک روش استفاده از درایو (اینورتر) با شیب مناسب به منظور اعمال سافت استارت (Soft Start) و سافت استاپ (Soft Stop) بر روی پمپ ها، شیرهای برقی و … است.

به ما اعتماد دارید ...

چالش مشتری

در اتاق پمپ‌های یک تصفیه خانه، ترانسمیتر های فشاری که وظیفه اندازه‌گیری فشار آب خروجی پمپ را برعهده داشتند، دچار خرابی های پی در پی می‌شدند به حدی که آب به قسمت اتصال مکانیکی نفوذ و از قسمت اتصال الکتریکی به بیرون می‌ریخت. آبی که از اتصال الکتریکی ترانسمیتر فشار خارج می‌شد دارای ذارات ریز و ساینده بودند مثل شن، که این رسوبات به وضوح بر روی ترانسمیتر فشار های خراب قبلی قابل مشاهده بود. این آب و رسوبات درون آن مثل کاغذ سنباده در برابر تجهیزات ابزار دقیق بودند! مهندسین و صاحبان تصفیه خانه به راه حلی نیاز داشتند که علاوه بر ثابت نگه داشتن جریان و در عین حال مقاوم در برابر این سیال ساینده، بتوانند از هزینه های بسیاری که بابت تعویض ترانسمیتر های فشار پرداخت می‌کردند، خلاص شوند. به همین خاطر برای حل این چالش به تیم ما اعتماد کردند.

راه‌حل ما

پس از همکاری نزدیک مهندسین فنی ما و مرکز تصفیه خانه و درک کامل چالش‌های این فرآیند، می‌دانستیم که مشکل اصلی مربوط به تجهیزات اندازه‌گیری فشار نامناسب است بنابراین، تیم ما استفاده از “ترانسمیتر فشار” با اتصال الکتریکی M12 و درجه حفاظت IP67 ساخته شده از فناوری استرین گیج (Strain Gauge) را پیشنهاد کرد. این ترانسمیتر فشار با بهره‌گیری از اتصال الکتریکی سوکتی M12 به خوبی در برابر نفوذ آب و روغن مقاوم است و به‌واسطه فناوری مقاوم استرین گیج، می‌تواند به خوبی دربرابر پدیده ضربه قوچ (کله قوچ) از ترانسدیوسر محافظت کند.

این ترانسمیتر فشار جان سخت ساخته شده است تا با بهره‌گیری از متریال ساخت سازگار و باکیفیت، در برابر ماهیت ساینده سیال مقاومت کند. با محدوده اندازه‌گیری ۱- تا ۲۵+ بار و محدوده دمای فرآیند ۰ تا ۳۰+ درجه سانتی‌گراد می‌تواند به خوبی فرآیند را کنترل کند. پس از این تغییر، اتاق پمپ تصفیه خانه دوباره فعال و شروع به کار کرد.

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

ترانسمیتر فشار ZHYQ سری PT124B-212 از تراشه حسگر هسته سیلیکون دیفیوز استفاده می‌کند که دقت و پایداری بالایی را فراهم می‌کند و آن‌ها را به ابزارهای قابل اطمینان برای اندازه‌گیری فشار تبدیل می‌کند. با وجود گوناگونی خروجی سیگنال استاندارد صنعتی و اتصالات الکتریکی آن‌ها، این ترانسمیترهای فشار می‌توانند به راحتی در سیستم‌های مختلفی استفاده شوند. طراحی کوچک و ساخت محکم این ترانسمیترهای فشار آن‌ها را برای استفاده در انواع صنایع مختلف، مناسب می نماید.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار قلمی WIKA سری A-10 برای کاربردهای عمومی در صنعت مناسب است و طراحی فشرده، قابلیت‌های فراوانی به آن برای استفاده گسترده می‌دهد. این محصول در کنار کیفیت عالی، قیمت بسیار رقابتی دارد. مصرف‌کننده می‌تواند بین غیر خطی بودن ۰.۲۵٪ و ۰.۵٪ یکی را انتخاب کند. گواهی تست رایگان در مورد نقاط اندازه‌گیری ثبت شده در حین ساخت نیز همراه با این محصول ارائه می‌شود. ترانسمیتر فشار مدل A-10 برای استفاده در سراسر جهان با گواهینامه بین المللی cULus و EAC ارایه می‌شود.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار سوزنی WIKA سری S-20 برای کاربردهای صنعتی عمومی راه حل ایده آل برای مشتریانی است که نیازهای اندازه‌گیری مداوم و دقیق دارند. دارای دقت بسیار خوب، طراحی قوی است، به این معنی که می‌تواند برای گسترده‌ترین طیف کاربردها مناسب باشد. مدل S-20 محدوده اندازه‌گیری مداوم بین ۰ … ۰.۴ و ۰ … ۱۶۰۰ بار را در تمام واحدهای اصلی ارائه می‌دهد. این محدوده‌های اندازه‌گیری را می‌توان تقریبا به هر طریقی با تمام سیگنال‌های خروجی استاندارد صنعت، رایج‌ترین اتصالات فرآیند و اتصالات الکتریکی ترکیب کرد.

پیمایش به بالا