مخزن گلوله‌ای پروپان مایع

اندازه گیری سطح در مخازن پروپان | Liquid Propane Tank

چالش

پروپان، گازی قابل اشتعال، بی رنگ، بی بو و یکی از انواع گازهای نفتی مایع شده (LPG) موجود است. این گاز، از گاز طبیعی و از طریق فرآیند تصفیه ویژه تولید می‌شود. پروپان فشرده، مایع و در مخازن تحت فشار ذخیره می‌شود تا به حالت گازی برنگردد. 
یکی از چالش های قابل توجه مهندسان که اغلب در زمینه اندازه گیری سطح پروپان با آن مواجه هستند، ثابت دی الکتریک پایین پروپان مایع است. این مشخصه مانع مهمی است زیرا تکنیک‌های اندازه‌گیری سطح که اغلب بر خواص دی الکتریک سیالات تکیه می‌کنند، مانند رادار، ممکن است به آن اندازه مؤثر نباشند. با توجه به اینکه پروپان مایع در مقایسه با سایر مواد مانند آب دارای ثابت دی الکتریک پایینی است، سنسورهای معمولی ممکن است برای شناسایی و اندازه گیری دقیق سطح درون مخزن گلوله‌ایی شکل مشکل داشته باشند. این چالش نیازمند راه حل های اندازه گیری دقیق و قابل اعتماد سطح در چنین محیط هایی است.

اندازه گیری سطح در مخازن کروی پروپان
نگهداری پروپان مایع

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

مخازن گلوله‌ای

محدوده فشار فرآیند

۳+ تا ۱۰+ بار

سیال

پروپان مایع

محدوده دمای فرآیند

۴۰- تا ۵۰+ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

ثابت دی الکتریک پایین

مخزن پروپان

راه‌حل مناسب

برای اطمینان از ذخیره سازی بهینه پروپان مایع در مخازن، اندازه‌گیری سطح قابل اعتماد مورد نیاز است. در این کاربرد، که در آن سیال، پروپان مایع با ثابت دی الکتریک پایین است، مهندسان برای اطمینان از اندازه گیری های دقیق و قابل اعتماد به ابزار دقیق تخصصی نیاز دارند. یکی از راه‌حل هایی که به طور موثر این چالش را برطرف می‌کند استفاده از “ترانسمیترهای اختلاف فشار یا تفاضلی” به همراه سنسور رادار هدایت شونده و سطح سنج مغناطیسی است. سطح سنجی مخزن پروپان در وهله اول با سطح سنج مغناطیسی انجام می‌گردد که برای صحت سنجی نتایج بدست آمده، با ترانسمیتر فشار تفاضلی نیز مجددا سطح را اندازه‌گیری می‌کنیم. با استفاده از اصل هیدرواستاتیک، اختلاف فشار بین دو فاز گاز و مایع سیال موجود در مخزن را اندازه‌گیری کرده و با قرار دادن مقدار اختلاف خوانش شده در فرمول هیدرواستاتیک ( ΔP=ρgΔh)، مقدار ارتفاع را بدست خواهیم آورد. علاوه بر این، ترانسمیتر فشار DP باید بتواند در محدوده وسیعی از دمای فرآیند (۴۰- تا ۵۰+ درجه سانتیگراد) و فشار (۳+ تا ۱۰+ بار) با دقت بالایی عمل کند. 

روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

چالش دمای پایین در مخزن LPG

جالب است بدانید که LPG یا پروپان می‌تواند منجمد شود. با این حال، بسیار بعید است که دما به دمای انجماد سیال برسد. هنگامی که دما کاهش می‌یابد، باید مخزن پروپان خود را برای هر گونه آسیب یا کاهش فشار بررسی کنید تا مطمئن شوید که مخزن پروپان شما پر است و برای زمستان آماده است.

دمای پایین می‌تواند باعث کاهش حجم پروپان مایع شود و فشار داخلی داخل مخزن را کاهش دهد. این امر می‌تواند بر خوانش فشار تأثیر بگذارد و سوخت کمتری نسبت به آنچه که دارید نشان دهد. 

برای جلوگیری از تغییرات فشار در مخزن پروپان:
– مخزن خود را پر نگه دارید مخزن پر به معنای حجم بیشتری از نفت مایع است که به نوبه خود کمتر در معرض انقباض خواهد بود.
– مخزن را نپوشانید. اگر مخزن شما بالای سطح زمین است، استفاده از پوشش مخزن – یا اجازه دادن به برف و یخ برای تجمع – از برخورد نور خورشید به مخزن و گرم نگه داشتن آن جلوگیری می‌کند. در نتیجه، افت فشار ممکن است شدیدتر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد.

به ما اعتماد دارید ...

چالش مشتری

چندی پیش، مهندسین یک پتروشیمی در غرب کشور با مهندسین فنی ما تماس گرفتند. آنها مدعی بودند که سطح‌سنجی آنان نیاز به دقت بیشتری دارد تا بتوانند سطح پروپان مایع را در مخزن گلوله‌ای به صورت بهینه‌تر و دقیق‌تر اندازه‌گیری کنند. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، پروپان مایع دارای ثابت دی الکتریک بسیار پایینی است که باعث می‌شود روش های سطح سنجی معمول به مخاطره بیفتند.
 مهندسان که از محدودیت های راه حل های موجود خسته شده بودند، به دنبال روشی قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای رسیدگی به این مشکل مبرم بودند.

راه‌حل ما

پیشنهاد کارشناسان ما به آنان، استفاده از ترانسمیتر فشار تفاضلی یا پرشر ترنسمیتر DP بود که پورت فشار بالای آن به پایین فاز مایع – پایین مخزن (پورت HP) و پورت فشار پایین آن به بالای فاز گازی – بالای مخزن (پورت LP) متصل می‌شود. سپس مهندسین فرآیند، با انتخاب متد Wet leg به جای Dry leg، ترانسمیتر را به مخزن متصل کرده و عملیات کالیبراسیون را انجام دادند. مقدار اختلاف فشار بدست آمده بین دو فاز مایع و گازی پروپان به ایشان کمک کرد تا با استفاده از فرمول های مربوطه، ارتفاع پروپان مایع را به سادگی بدست آوردند.

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر اختلاف فشار HL 3151D از برند Ziasiot

ترانسمیتر اختلاف فشار هوشمند Ziasiot سری HL 3151D از کمپانی زیاسیوت، دارای فناوری حسگر سیلیکونی پیشرفته با دقت قابل توجه ۰.۰۷۵± FS%  است. با خروجی سیگنال ۲۰ – ۴ میلی‌آمپر و پروتکل ارتباطی HART، در اندازه‌گیری فشار، فشار دیفرانسیل (DP) و سطح سنجی مایعات در محیط‌های صنعتی مختلف کاربرد دارد.

نقاط اسپن و صفر آن قابل تنظیم است و همراه با نسبت ترن داون ۱۰۰:۱، سازگاری با شرایط مختلف را تضمین می‌کند.

ترانسمیتر اختلاف فشار HL 3151LT از برند Ziasiot

ترانسمیتر فشار DP سری HL 3151LT از برند Ziasiot، مجهز به فناوری حسگر سیلیکونی، با دقت قابل توجه ۰.۰۷۵± FS%، خروجی سیگنال ۲۰ – ۴ میلی‌آمپر، همراه با پروتکل HART، اندازه‌گیری دقیق فشار گیج، فشار تفاضلی و سطح مایع را در فرآیندهای مختلف صنعتی تضمین می‌کند.

این سری با نقاط اسپن و صفر قابل تنظیم، نسبت ترن داون گسترده ۱۰۰:۱ را ارائه می‌دهد. ساخته شده از متریال بادوام از جمله فولاد ضد زنگ 316L، برای کاربردهای مختلف، از میادین نفتی گرفته تا تولید مواد غذایی، سازگار است.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر اختلاف فشار Rosemount 3051S Coplanar با فناوری Coplanar طراحی شده است و راه‌حلی بی نظیر برای اندازه‌گیری فشار، جریان و سطح است. این پلتفرم مقیاس‌پذیر، که در پروتکل‌های ارتباطی سیمی و WirelessHART® موجود است، به طور یکپارچه با منیفولدها و انواع آب‌بندی ادغام می‌شود و عملکرد را برای اندازه‌گیری دقیق فشار تفاضلی، گیج و مطلق بهینه می‌کند. با پلتفرم SuperModule™، این ترانسمیتر در برابر فشار بیش از حد و اثرات فشار خط مقاومت می‌کند تا عملکرد بی نظیری را حفظ کند.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار تفاضلی Rosemount 2051 Coplanar استاندارد صنعتی و پیشرو در صنعت برای اندازه‌گیری فشار تفاضلی و گیج است. این ترانسمیتر دارای گواهی ایمنی و دارای یک رابط کاربری با منوهای آسان برای پیکربندی داخلی است که به شما امکان می‌دهد به راحتی دستگاه را راه‌اندازی کنید. این دستگاه با فناوری اختراعی کوپلنار (coplanar) ثبت شده‌است، انعطاف‌پذیری در نصب را برای راه حل‌های اندازه‌گیری جریان یا اندازه‌گیری سطح به صورت یکپارچه ارائه می‌دهد. با فناوری WirelessHART®، می‌توانید نقاط اندازه‌گیری را به سرعت اضافه کنید، حتی از راه دور و مناطقی با دسترسی سخت.

پیمایش به بالا