مخازن گِل حفاری

اندازه‌گیری چگالی در مخازن گِل | Mud tanks

چالش

در کاربردهای حفاری قبل و در حین پمپاژ به داخل چاه، چگالی گِل نیاز به نظارت مستمر دارد. چگالی یا تراکم، یک معیار مهم برای تعیین ترکیب صحیح گل حفاری است. فرمولاسیون صحیح گل تضمین می‌کند که حرکت روان رو به جلو، حفاری بدون سایش و آب بندی عالی دهانه چاه از طریق نظارت بر چگالی تضمین می‌شود.
با این حال، در محیط‌های حفاری سخت که با ساییدگی بالا و دماهای متغیر مشخص می‌شوند، دستیابی به اندازه‌گیری دقیق چگالی به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. مواد ساینده درون گل می توانند تجهیزات اندازه گیری را در طول زمان فرسوده کنند و منجر به عدم دقت و خرابی های احتمالی شوند.

چاه حفاری و اندازه گیری چگالی گل
فرآیند اندازه گیری چگالی در مخزن گِل

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

چاه حفاری

محدوده فشار فرآیند

۰ تا ۵+ بار

سیال

گِل حفاری

محدوده دمای فرآیند

۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

سایش

حل اندازه گیری چگالی گل در مخازن گل حفاری نفتی

راه‌حل مناسب

در عملیات حفاری، که در آن چگالی گِل برای عملکرد بهینه و پایداری حفره چاه بسیار مهم است، مهندسان به راه‌حل‌های اندازه‌گیری قوی و قابل اعتماد نیاز دارند. راه حل پیشنهادی ما برای اندازه گیری دقیق چگالی در مخازن گل، استفاده از “ترانسمیترهای فشار غوطه ور” است. این ترانسمیترها که برای مقاومت در برابر چالش‌های ناشی از گل ساینده و دماهای متغیر طراحی شده‌اند، راه‌حلی قابل اعتماد برای نظارت مداوم ارائه می‌دهند. علاوه بر این، توانایی آنها برای کار در محدوده دمایی ۰ تا ۹۰+ درجه سانتیگراد و تحمل فشارهای تا ۵+ بار، آنها را برای مخازن گل ایده‌آل می‌کند.

روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

نحوه محاسبه چگالی با کمک ترانسمیتر فشار غوطه ور بدین صورت است که دو ترانسمیتر فشار غوطه ور با طول کابل های متفاوت اما مشخص، بالای مخزن نصب شده که تفاضل دو فشار خوانش شده، اختلاف ارتفاع معین دو پراب و شتاب گرانش به شما کمک می‌کنند تا با استفاده از فرمول فشار هیدرواستاتیک، میزان چگالی را به سادگی محاسبه کنید:

 ΔP=ρgΔh

در حالی که:

ΔP= اختلاف دو فشار خوانش شده توسط ترانسمیتر فشار غوطه ور

ρ = چگالی گِل حفاری

g = شتاب گرانش (۹٫۸۱ m/s2)

Δh = اختلاف ارتفاع دو پراب

در نتیجه، با استفاده از ترانسمیترهای فشار غوطه ور، مهندسان می‌توانند به طور موثر چالش‌های مرتبط با حفظ اندازه‌گیری دقیق چگالی در مخازن گل، تضمین عملیات حفاری روان و یکپارچگی حفره چاه را برطرف کنند.

 

متریال های سازگار با گِل حفاری

هنگامی که نوبت به انتخاب بهترین آلیاژهای متریال وتد پارت ترانسمیتر فشار غوطه ور (قسمت هایی که با سیال در تماس هستند) برسد، بهترین آلیاژ برای پراب:

  • Stainless Steel 316L

و بهترین متریال برای کابل ونتد (اتصال الکتریکی ترانسمیتر) موارد زیر می‌باشند:

  • PE
  • FEP
  • PUR

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

ترانسمیتر فشار غوطه‌ور PT124B-220 ساخته شده با فناوری دیفیوز سیلیکون پیزومقاومتی و فرآیند مونتاژ عالی، کیفیت و عملکرد با پایداری بالا را تضمین می‌کند. سنسور سطح‌سنج PT124B-220 (نوع غوطه‌ور) می‌تواند برای اندازه‌گیری سطح مایعات در صنایع نفت، متالورژی، هیدرولیک، تامین آب شهری و غیره استفاده شود.

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

سنسور هیدرواستاتیک Waterpilot FMX11 معمولا در کاربردهای محیطی برای اندازه‌گیری سطح هیدرواستاتیک استفاده می‌شود. این سنسور برای کاربردهای آب آشامیدنی تایید شده‌است و می‌تواند در چاه‌ها، مخازن ذخیره‌سازی، برج‌های آب، سدها، ایستگاه‌های اندازه‌گیری، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها استفاده شود.

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

سطح سنج LMP 307 برای اندازه‌گیری مداوم سطح در آب و سیالات تمیز یا کمی آلوده طراحی شده‌است. این سنسور از جنس فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا برای نیازهای اندازه‌گیری دقیق با ثبات طولانی مدت است. از ترانسمیتر فشار غوطه ور LMP 307 می‌توان در صنایع آب و فاضلاب (تصفیه شده) و نفت و گاز استفاده کرد.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار سطح مایعات با نمایشگر ZHYQ سری PT124B-221 با تکنولوژی جبران‌کننده مدار دیجیتال می‌باشد که دارای نمایشگر است و برای کاربردهای هیدرولیکی توصیه می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این ترانسمیتر پایداری بالا و قابلیت اعتماد آن است که این ترانسمیتر را جایگزین مناسبی برای برندهای معروف جهانی می‌سازد.

پیمایش به بالا