اندازه گیری سطح به روش هیدرواستاتیک در عمل

اندازه گیری سطح به روش هیدرواستاتیک در عمل

انتخاب یک سنسور سطح اغلب تحت‌تاثیر عدم قطعیت زیادی در رابطه با اینکه چگونه یک فناوری برای آن کاربرد خاص مناسب است، می‌باشد. محبوبیت زیاد سنسورهای هیدرواستاتیک در کاربرد ساده آنها، حساسیت کم به مشکلات از نصب تا کار مداوم، تحمل بالای آنها در برابر اختلالات و مناسب بودن این فناوری برای تقریباً همه شرایط می باشد.

با این وجود، در اینجا نیز مهم است که از چند تله اجتناب شود تا از این روش اندازه گیری به طور موثر و ایمن برای اندازه گیری سطح استفاده شود.

تأثیر دما، به ویژه تأثیر آن بر چگالی سیال خاص، باید همیشه در محاسبه سطح برای اندازه‌گیری صحیح سطح گنجانده شود. افزایش در دمای فرآیند ممکن است منجر به چگالی کمتر محیط و افزایش متناظر سطح شود، با این حال، همیشه به همان نسبت افزایش فشار هیدرواستاتیک نداریم.

این افزایش دما منجر به عدم دقت در محاسبه می شود، به عنوان مثال. به خوانش پایین تر سطح. بنابراین، اندازه‌گیری سطح هیدرواستاتیک عمدتاً در کاربردهایی استفاده می‌شود که در محدوده‌های فرآیند شناخته شده یا با چگالی متوسط شناخته شده عمل می‌کنند.

اگر فرآیند دارای یک چگالی شدید در حال تغییر یا ناشناخته باشد، معمولاً از طریق سنسورهای اضافی جبران می شود. بنابراین، سنسورهای فشار مختلف با سنسورهای دمایی اضافی و یکپارچه در دسترس هستند که اندازه گیری دمای محیط را برای جبران چگالی امکان پذیر می کنند.

سیال و ویژگی های آن، به ویژه ویسکوزیته و محتوای جامد آن، بین استفاده از سنسور فشار با طراحی سنتی با پورت فشار سوزنی یا سنسور با دیافراگم فلاش تصمیم می گیرد.

هنگامی که محیط دارای ویسکوزیته پایین و عاری از آلاینده های درشت دانه باشد، همیشه باید از یک سنسور فشار با یک پورت فشار سوزنی (شکل ۱) استفاده شود.

سنسور فشار سوزنی
شکل ۱

با این حال، اگر سیالی تمایل به تجمع داشته باشد، بسیار ویسکوز باشد یا حاوی ذرات زیادی باشد، باید سنسوری با دیافراگم فلاش انتخاب کرد (شکل ۲).

سنسور فشار دیافراگم فلاش
شکل ۲

برخلاف سنسور با دیافراگم فلاش، یک سنسور با یک پورت فشار سوزنی ممکن است مسدود شود یا سیال موجود در آن سخت یا متبلور شود. هرگونه انسداد در پورت فشار، اندازه گیری را کند می کند، یا در شدیدترین حالت، به طور کامل از اندازه گیری صحیح فشار جلوگیری می کند.

اگر هنگام انتخاب یک ترانسمیتر فشار معمولی به ویژگی‌های محیطی که باید اندازه‌گیری شود توجه شود، می‌توان از اندازه‌گیری فشار هیدرواستاتیکی حتی در سخت‌ترین شرایط به‌طور قابل اعتمادی استفاده کرد. از سنسورهای فشار هیدرواستاتیک (شکل ۳)، به عنوان یک نوع طراحی خاص از یک ترانسمیتر فشار، در محیط های آلوده، مانند فاضلاب، و همچنین در محیط های تمیز، مانند سوخت یا آب های زیرزمینی استفاده می شود.

سنسورهای فشار هیدرواستاتیک
شکل ۳

برای این کار، هر دو نوع محصول فلاش و همچنین انواع با پورت‌های فشار بزرگ و گسترده استفاده می‌شود تا از قابلیت اطمینان بالا در اندازه‌گیری سطح در کاربرد غوطه‌ور اطمینان حاصل شود.

در اندازه گیری فشار تفاضلی با ترانسمیتر های فرآیند (شکل ۴) موقعیت نصب دلیل رایج عدم دقت در اندازه گیری سطح است. نقاط اندازه گیری سیال و فاز گاز معمولاً توسط مویرگ های پر از روغن به سلول اندازه گیری تفاضلی ترانسمیتر متصل می شوند (در شکل ۴، به ترتیب با رنگ آبی و قرمز نشان داده شده است).

اندازه گیری فشار تفاضلی با ترانسمیتر های فرآیند
شکل ۴

اختلاف ارتفاع این نقاط اندازه گیری نسبت به ترانسمیتر اختلاف فشار منجر به فشار هیدرواستاتیک اضافی در خود مویرگ ها می شود (شکل ۵ را ببینید). این اثر یک فشار اضافی یا کم فشار اضافی در اندازه گیری فشار هیدرواستاتیک ایجاد می کند که در نهایت اندازه گیری را مخدوش می کند.

 اندازه-گیری-سطح-با-فشار-هیدرواستاتیک
شکل ۵

عدم دقت اندازه گیری حاصل باید در داخل نصب با تصحیح موقعیت و پیکربندی مناسب ترانسمیتر فشار تفاضلی تصحیح شود، به طوری که بتوان به طور کاملا خودکار این ضریب اختلال را جبران کرد. در ادامه به شدت توصیه می شود که ترانسمیتر را در زیر ارتفاع نقطه اندازه گیری تراز قرار دهید تا هرگونه فشار هیدرواستاتیک منفی یا فشار کم از اندازه گیری تراز حذف شود.

 

همان‌طور که می‌دانید، اندازه‌گیری سطح به روش هیدرواستاتیک روش های مختلفی دارد که هنگام انتخاب هر راه‌حل، فاکتور های مختلفی باید در نظر گرفته شوند تا اندازه‌گیری دقیق و مطمئن حصول شود. تیم پشتیبانان فنی ما به‌صورت ۲۴/۷، آماده ارائه خدمات مشاوره فنی به صنعت‌گران عزیز هستند پس با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا