انتخاب جنس دیافراگم سیل: براساس میزان خوردگی

diaphragm seal material selection

هنگام انتخاب جنس دیافراگم سیل (Diaphragm seal)، مهم است که میزان خورندگی سیالی که با آن در ارتباط است را در نظر بگیرید. هدف این مقاله توضیح درباره ارتباط جنس دیافراگم و میزان خورندگی سیال و همچنین ارائه یک مثال گویا است.

اهمیت میزان خوردگی

به طور معمول، جنس مواد مورد استفاده برای لوله ها با سیال فرآیند سازگار است و همچنین با ابزار اندازه گیری هم سازگار است. با این حال، این سازگاری همیشه برای دیافراگم سیل به همان مقدار نیست.

برای نشان دادن این نکته، اجازه دهید یک سناریو در یک پروژه را بررسی کنیم. در یک پروژه، دیتاشیت، متریال Duplex 2205 را به عنوان متریال دیافراگم سیل مشخص کرده است، و همچنین مشخصات متریال لوله برای آن خط، را که Duplex 2205 می باشد بدون مشخص کردن مواد تریم (Trim Material) ذکر کرده است.

به طور طبیعی، جنس دیافراگم سیل به عنوان Duplex 2205 توسط مهندس درخواست سفارش، با فرض سازگاری بر اساس جنس لوله انتخاب شد.

با این حال، اینجا جایی است که چالش بوجود می آید: ضخامت لوله در این کاربرد ممکن است برای میزان خوردگی مورد نیاز تیم لوله کشی کافی باشد، اما ممکن است برای ضخامت دیافراگم سیل کافی نباشد.

تاثیر خوردگی بر روی دیافراگم سیل

دیافراگم سیل معمولاً به دلیل طراحی بسیار نازک تر از لوله است و از ۰.۰۰۲ تا ۰.۰۰۶ اینچ متغیر است. در نتیجه، حتی یک سرعت خوردگی و فرسایش به ظاهر ناچیز می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر طول عمر دیافراگم سیل داشته باشد.

ضخامت دیافراگم سیل

بیایید یک مثال را بررسی کنیم. فرض کنید کلاس لوله دارای نرخ خوردگی و فرسایش ۰.۰۳ اینچ در سال است. تنها در شش ماه، تقریباً ۰.۰۱۵ اینچ خورده و فرسایش می یابد و در سه ماه، ۰.۰۰۷۵ اینچ می شود. بنابراین، بسته به ضخامت آن، دیافراگم سیل ممکن است فقط حدود یک ماه یا حتی کمتر دوام بیاورد.

 

انتخاب مواد و تریم متریال مناسب

برای مقابله با این چالش، استفاده از مواد تریم (Trim Material) مشخص شده در مشخصات لوله برای ساخت دیافراگم سیل معمول است. به عنوان مثال، در کاربردهای سوزآور (Caustic Services)، یک دیافراگم مونل (Monel) با نرخ خوردگی کمتر از ۰.۰۰۲ اینچ در سال می تواند به عنوان ماده تریم انتخاب شود. با این حال، حتی با وجود مواد تریم، بسته به ضخامت دیافراگم ممکن است در طی یک یا دو سال نیاز به تعویض دیافراگم سیل باشد.

در مواردی که میزان خوردگی و فرسایش فوق‌العاده زیاد است، مانند ۰.۱۲۵ اینچ در سال یا بالاتر، توصیه می‌شود با متخصصان مشورت کنید. آنها ممکن است استفاده از مواد تریم را توصیه کنند که برای دیافراگم سیل کافی باشد یا یک مونل بسیار ضخیم یا مواد درجه بالاتر را برای اطمینان از طول عمر و دوام مشخص کنند.

 

در نتیجه، مهم است که هنگام انتخاب مواد برای دیافراگم سیل، میزان خوردگی را به دقت در نظر بگیرید. در حالی که مواد تریم مشخص شده در مشخصات لوله به طور کلی مناسب است، همیشه عاقلانه است که ایمنی را در اولویت قرار دهید و در هنگام برخورد با نرخ خوردگی و فرسایش بالا با کارشناسان مشورت کنید. با اتخاذ تصمیمات آگاهانه، قابلیت اطمینان و طول عمر دیافراگم سیل را می توان به طور موثر بهینه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا