تشخیص پلیمرها

تشخیص پلیمر

شناسایی کامل اکثر محصولات پلیمری اگر نگوییم غیرممکن، می تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، در بیشتر موارد، معمولاً به این کار نیاز نیست؛ آنچه مورد نیاز است جداسازی یا شناسایی مواد قالب‌گیری متعددی است که هویت آنها از بین رفته است، یا نشانی از نوع ماده مورد استفاده برای ایجاد یک ترکیب. در چنین مواقعی استفاده از تست های ساده موجه است.

تست های ساده

آزمایش های ساده شامل یک بررسی اولیه، چگالی، نقطه ذوب و رفتار در فرآیند گرمایش است. آزمایش‌ها باید به ترتیب نشان داده شده انجام شوند؛ اگر مقدار چگالی بالا باشد، برای مثال، بیش از 1.7 گرم در سانتی‌متر مکعب (SG بیشتر از 1.7)، در این صورت ماده می‌تواند فلوروپلیمر باشد و آزمایش‌های حرارتی نباید به دلیل خطر ناشی از دودهای منتشر شده انجام شود.

در هر آزمایش گرمایشی، فقط مقدار کمی از نمونه باید به همین دلیل استفاده شود و استفاده از کمد بخار توصیه می شود.

چگالی

در بیشتر موارد، چگالی مطلق یک ماده مورد نیاز نیست، یک مقدار تقریبی چیزی است که مورد نیاز است. این را می توان با مشاهده اینکه آیا ماده در محدوده محدودی از مایعات شناور می شود یا فرو می رود، به دست آورد. اینها ممکن است شامل کلرید منیزیم اشباع و آب باشد.

معاینه مقدماتی

ماده یا جزء (Component) باید از نظر رنگ، شفافیت، مقاومت آن در برابر برش، روش ساخت و غیره مورد بررسی قرار گیرد. این به این دلیل است که، برای مثال، چنین بررسی می‌تواند اشاره‌ای قوی به نوع ماده مورد استفاده برای ساخت ارائه دهد. وزن و ابعاد یک جزء نیز باید در نظر گرفته شود، همراه با خطوط فلاش، علائم بیرون راندن و غیره.

اگر مواد پر شده باشد، معمولاً چگالی بیشتر از مواد پر نشده خواهد بود، زیرا بسیاری از پرکننده‌های معدنی که رایج‌ترین پرکننده‌ها هستند، چگالی نسبتاً بالایی دارند. اگر یک نمونه وزن شده از مواد کاملاً سوخته باشد، می توان محتوای پرکننده غیر آلی را به راحتی تخمین زد.

نقطه ذوب

در اینجا، یک مقدار بسیار دقیق اغلب مورد نیاز نیست. ابتدایی ترین روش برای به دست آوردن مقدار تخمینی، حرارت دادن نمونه کوچکی از مواد روی صفحه داغ فلزی و تعیین افزایش دما و همچنین دمای صفحه داغ درست زیر مواد پلاستیکی است. توصیه می شود از سرعت گرمایش تقریباً 50 درجه سانتیگراد در ساعت یا 90 درجه فارنهایت در ساعت استفاده کنید.

یک ماده گرمانرم آمورف نقطه ذوب تیز ندارد، در حالی که یک ماده گرمانرم نیمه بلوری معمولاً نقطه ذوب تیز دارد. یک میله شیشه ای برای جابجایی یا برانگیختن نمونه در حین حرارت دادن مفید است.

رفتار در گرمایش

در حین گرم شدن، ترموپلاستیک ها نرم می شوند در حالی که پلاستیک های ترموست (ترموست) نمی شوند – زمانی که دما به یک نقطه خاص می رسد تجزیه می شوند. یک ماده ترموپلاستیک آمورف در محدوده دمایی وسیع تری در مقایسه با یک ماده نیمه کریستالی و گرمانرم نرم می شود. اینها نقطه ذوب تیز دارند. این آزمایش ممکن است اغلب با آزمایش قبلی ترکیب شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا