تفاوت بین ترانسدیوسر فشار یک طرفه و ترانسدیوسر فشار دو طرفه چیست؟

تفاوت ترانسدیوسر فشار یک طرفه و دو طرفه

ترانسدیوسر های فشار یک طرفه

ترانسدیوسر های فشار یک طرفه بین صفر و فشار مثبت را اندازه گیری می کنند. دیافراگم سنسور فقط باید در یک جهت حرکت کند و خروجی ولتاژ یا میلی آمپر مثبت تولید می کند.

ترانسدیوسر های یک طرفه در انواع زیادی از کاربرد های HVAC مانند نظارت بر فشار کانال استاتیک استفاده می شود. پورت فشار بالا به نقطه ای در کانال تحت نظارت متصل می شود.

نمونه دیگری از کاربرد برای این نوع ترانسدیوسر اندازه گیری فشار دیفرانسیل در یک فیلتر برای تعیین اینکه آیا فیلتر نیاز به تعویض دارد یا خیر. در این حالت پورت بالا به سمت ورودی فیلتر و پورت پایین به سمت تخلیه متصل می شود.

ترانسدیوسر فشار یک طرفه

این نوع سنسورهای فشار در کاربردهایی استفاده می شوند که جهت جریان مشخص است و انتظار نمی رود تغییر کند. اگر جریان هوا معکوس شود، ترانسدیوسر از محدوده چیزی که می تواند نظارت کند خارج می شود.


ترانسدیوسر های فشار دو طرفه

دیافراگم یک ترانسدیوسر فشار دو طرفه می تواند در دو جهت مختلف حرکت کند و سنسور را قادر می سازد فشار مثبت و منفی را اندازه گیری کند.

ترانسدیوسر های دو طرفه اغلب در کاربردهای فشار اتاق استفاده می شوند. اتاق‌های عمل بیمارستان، اتاق‌های ایزوله، داروخانه‌ها، ویواریوم‌ها (اتاق نگهداری حیوانات) و سایر محیط‌های حیاتی باید فشار متفاوتی را در هر جهت حفظ کنند تا سلامت بیمار حفظ شود و یا منطقه‌ای عاری از آلودگی باشد.

نواحی با فشار مثبت آلاینده‌های بیرونی را بیرون نگه می‌دارند و نواحی با فشار منفی، آلاینده‌ها را داخل نگه می‌دارند. در هر صورت، در حین نصب، پورت بالای ترانسدیوسر همیشه به اتاق کنترل‌شده و پورت پایین به یک محیط خارجی، مانند اتاق مجاور یا راهرو متصل است.

ترانسدیوسر فشار دو طرفه

نکته: مهم است که دامنه سنسور به اندازه کافی برای کل فشاری که سنسور با آن مواجه می شود گسترده باشد. بسیار مهم است که سنسور در معرض فشار بالاتر از محدوده ذکر شده خود قرار نگیرد، چون قرار دادن سنسورها در معرض فشار بیش از حد باعث کاهش دقت دستگاه می شود.


زمان پاسخگویی و دقت

زمان پاسخ و دقت فاکتورهای مهمی هستند که باید هنگام مقایسه ترانسدیوسرهای فشار یک طرفه و دو طرفه در نظر گرفته شوند. ترانسدیوسرهای یک جهته که برای اندازه گیری فشار فقط در یک جهت طراحی شده اند، زمان پاسخ سریعتر و دقت بالاتری را برای اندازه گیری فشار مثبت ارائه می دهند. طراحی دیافراگم بهینه آنها حرکت کارآمد و خوانش دقیق را امکان پذیر می کند.

از سوی دیگر، ترانسدیوسرهای دو طرفه، که قادر به اندازه‌گیری فشار مثبت و منفی هستند، ممکن است زمان پاسخ کمی کندتر و دقت پایین‌تری داشته باشند. پیچیدگی اندازه گیری فشار در هر دو جهت چالش های مکانیکی را معرفی می کند که می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد. هنگام انتخاب بین این دو نوع، الزامات کاربردی، مانند نیاز به اندازه گیری جهت خاص و مبادله بین دقت و تطبیق پذیری، باید به دقت در نظر گرفته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا