فیلتر رسوبات شنی

اندازه‌گیری سطح و فشار تفاضلی در رسوبات شنی | Gravel Bed Filter

چالش

در حوزه سیستم های تصفیه آب، مهندسان اغلب با یک چالش بزرگ مواجه می‌شوند: نظارت و مدیریت موثر بر انباشت ذرات شن و سنگ در فیلتر. مواد معلق، از طریق مخزن فیلتر پر از شن و ماسه، از آب جدا می‌شوند. فشار نیز برای پمپاژ آب از طریق بستر فیلتر، اعمال می‌شود و ذرات کثیف در فیلتر باقی می‌مانند. به محض اینکه آلودگی از آستانه مشخصی فراتر رفت، یک سیستم تمیز کننده خودکار درون فیلتر شروع خواهد شد. وجود این ذرات ساینده نه تنها بر راندمان فیلتراسیون تأثیر می‌گذارد، بلکه نگرانی‌های احتمالی سایش و فرسودگی زودهنگام تجهیزات و قطعات را نیز به همراه دارد. دستیابی به جریان بهینه و حفظ سطح مطلوب آلودگی در بستر فیلتر در میان شرایط مختلف آب تصفیه نشده، نوسانات دما و اختلاف فشار می‌تواند یک کار پیچیده باشد. ایجاد تعادل مناسب بین فیلتراسیون کارآمد و به حداقل رساندن ازکار افتادگی تجهیزات، یک مانع فنی پیچیده است که مهندسان باید برای اطمینان از عملکرد طولانی مدت و قابلیت اطمینان چنین سیستم‌هایی استراتژی مناسبی برگزینند.

اندازه گیری سطح در رسوبات شنی
اندازه‌گیری سطح و فشار در فیلتر رسوبات شنی

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

مخزن فیلتر

محدوده فشار فرآیند

۰ تا ۳+ بار

سیال

آب تصفیه نشده

محدوده دمای فرآیند

۲+ تا ۱۵+ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

شن و ذرات سنگ در فیلتر

عدم عبور آلاینده ها و ناخالصی های آب دریا از فیلتر اسمز

راه‌حل مناسب

در محیط چالش برانگیز سیستم های تصفیه آب، جایی که ذرات ماسه، شن و سنگ می‌توانند موانع عملیاتی قابل توجهی ایجاد کنند، استفاده از ابزار دقیق مناسب برای نظارت و کنترل دقیق فرآیند بسیار مهم‌اند. برای رفع موثر این مشکل، توصیه می کنیم از یک “ترانسمیتر اختلاف فشار” برای نظارت بر سطح آلودگی در فیلتر استفاده کنید. ترانسمیتر اختلاف فشار مورد استفاده در چنین فرآیندی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • قابلیت اطمینان: ترانسمیتر اختلاف فشار مورد استفاده باید از موادی ساخته شده باشد که مطابق با استانداردهای FDA و EC 1935/2004 و همچنین گواهینامه هایی است که اطمینان و انطباق آن با مقررات صنعت تصفیه آب را تضمین می‌کند.
 • کاهش هزینه ها: ترانسمیتر فشار تفاضلی (ترانسمیتر اختلاف فشار) با ظرفیت خود برای حفظ جریان بهینه، برای به حداکثر رساندن کارایی سیستم فیلتراسیون به شما کمک کند و به طور بالقوه منجر به صرفه جویی در هزینه از نظر نگهداری و بهره برداری شود.
 • کاربر پسند بودن: ترانسمیتر اختلاف فشاری که دارای رابط کاربری آسان است، امکان بررسی عملکرد در حین عملیات را فراهم می‌کند، عیب‌یابی را ساده می‌کند و سهولت استفاده را برای اپراتورهای شما تضمین می کند.
روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

از دیگر ویژگی های ترانسمیتر اختلاف فشار مناسب برای این کاربرد می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد: 

 • طراحی شده برای اندازه‌گیری فشار تفاضلی و سطح.
 • اتصال مکانیکی مناسب برای نصب در مخزن فیلتر.
 • قابلیت تحمل فشار تا ۳+ بار.
 • مهندسی شده برای عملکرد بی عیب و نقص با آب تصفیه نشده (ساخته‌شده از متریال وتدپارت و سیل آب‌بندی سازگار) 
 • عملکرد بهینه در محدوده دمایی ۲+ … ۱۵+ درجه سانتی‌گراد.

 

این راه حل مطمئن نه تنها نظارت دقیق بر سطح آلودگی فیلتر را تضمین می‌کند، بلکه به حفظ کارایی و قابلیت اطمینان فرآیند فیلتراسیون شما نیز کمک می‌کند و در نهایت، منجر به بهبود عملکرد و کاهش هزینه های عملیاتی می‌شود.

متریال های سازگار با آب دریا

هنگامی که نوبت به انتخاب بهترین آلیاژهای متریال وتد پارت ترانسمیتر اختلاف فشار (قسمت هایی که با سیال در تماس هستند) برای تصفیه آب دریا برسد، بهترین آلیاژ ها:

 • Stainless Steel 17-4 PH
 • Tantalum
 • Hastelloy C-276

هستند. اما یک قسمت از وتدپارت که غالباً هنگام سفارشی‌سازی متریال فراموش می‌شود، متریال آب‌بندی سنسور (Sealing) است. بهترین متریال های سازگار با آب دریا برای قسمت آب‌بندی ترانسمیتر به شرح زیر می‌باشند:

 • EPDM
 • Viton

به ما اعتماد دارید ...

چالش مشتری

یکی از مشتریان وفادار سنجش فرا هوشمند که تصفیه خانه‌ای در جنوب کشورمان هستند، در قلب عملیات تصفیه آب، یک سیستم فیلتر شن عظیم است که دائماً برای تصفیه‌ی آب تصفیه نشده ورودی، کار می کند. با این حال، یک چالش مداوم مهندسان را به ستوه آورده بود: تجمع سریع ذرات ماسه و سنگ در فیلتر. با گذشت مدت‌ها، راندمان فیلتراسیون کاهش می‌یافت و هزینه‌های نگهداری به شدت افزایش یافته بود. خاموشی های مکرر برای نظافت دستی نه تنها تولید را مختل کرد، بلکه بودجه محدودشان را نیز تحت فشار قرار داده بود. واضح بود که برای نظارت و مدیریت این مشکل چالش‌برانگیز به راه حلی قابل اعتماد نیاز داشتند.

راه‌حل ما

تیم مهندسین فنی ما به مهندسان این تصفیه خانه استفاده از ترانسمیتر اختلاف فشار مناسب و سازگار با شرایط کاربردشان را پیشنهاد کردند. پس از اعتماد به ما و نصب ترانسمیتر فشار تفاضلی در فرآیند، تیم مهندسین ناظر توانستند یک جریان پیوسته از داده ها را فراهم و سطح دقیق آلودگی در فیلتر را اندازه‌گیری کنند. به محض اینکه آلودگی به سطح مشخصی می‌رسید، یک سیستم تمیز کردن خودکار درون فیلتر شروع می‌شد.

بنابر گفته‌های سرپرست مهندسین ناظر در این قسمت از تصفیه خانه، تنها در طی چند ماه، کارخانه تحول قابل توجهی را در سیستم فیلتر رسوبات شنی خود تجربه کردند. مهندسان فرآیند می‌توانستند با داده‌های در لحظه، برنامه‌ریزی پیشگیرانه‌ای برای نگهداری فیلتر داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که سیستم تمیز‌کننده تنها در صورت لزوم آغاز می‌شوند. این نه تنها زمان از کار افتادگی را کاهش، بلکه طول عمر فیلتر آنها را نیز افزایش داد. در پایان، کارخانه نه تنها راندمان بهینه فیلتراسیون خود را افزایش داد، بلکه شاهد کاهش قابل توجهی در هزینه های تعمیر و نگهداری در این قسمت از کارخانه نیز بود.

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-202 برای اندازه گیری اختلاف فشار سیالات با قابلیت اطمینان بالا و عملکرد منحصربفرد طراحی شده است. این ترانسمیتر با اجزای پیشرفته مانند سنسور سیلیکونی دیفیوز و فناوری یکپارچه حالت جامد، اندازه گیری دقیق و پایدار را در یک بسته فشرده و ضد آب تضمین می کند. چه نیاز به اندازه گیری فشار تفاضلی مایعات، گازها یا سایر مواد داشته باشید، PT124B-202 انتخاب ایده آلی برای کاربرد شماست.

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

از ترانسمیتر فشار اختلاف فشار مدل PT124B-3501 ساخت برند ZHYQ می‌توان برای اندازه‌گیری فلوی مایع و گاز و همچنین اندازه‌گیری سطح، چگالی و فشار مایع استفاده کرد. مدل PT124B-3501 یک سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر هارت مربوط به اختلاف فشار اندازه‌گیری شده را به‌عنوان خروجی ارائه می‌کند. ترانسمیتر فشار تفاضلی PT124B-3501 همچنین قابلیت راه‌اندازی و نظارت از راه دور از طریق ارتباط با ترمینال مدل RST375 یا مودم RSM100 را نیز دارد.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار تفاضلی ZHYQ مدل PT124B-3503 از نوع دیافراگمی است که دیافراگم این ترانسمیتر اختلاف فشار برای جلوگیری از ورود سیال به داخل پورت فشار، رسوب و ایجاد مشکلات ثانویه طراحی شده‌است. از مدل PT124B-3503 می‌توان برای اندازه‌گیری فلوی مایع و گاز همچنین سطح، چگالی و فشار مایع استفاده کرد.
PT124B-3503 یک سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر هارت مربوط به اختلاف فشار اندازه‌گیری شده را به عنوان خروجی ارائه می‌دهد.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر اختلاف فشار Rosemount 3051S Coplanar با فناوری Coplanar طراحی شده است و راه‌حلی بی نظیر برای اندازه‌گیری فشار، جریان و سطح است. این پلتفرم مقیاس‌پذیر، که در پروتکل‌های ارتباطی سیمی و WirelessHART® موجود است، به طور یکپارچه با منیفولدها و انواع آب‌بندی ادغام می‌شود و عملکرد را برای اندازه‌گیری دقیق فشار تفاضلی، گیج و مطلق بهینه می‌کند. با پلتفرم SuperModule™، این ترانسمیتر در برابر فشار بیش از حد و اثرات فشار خط مقاومت می‌کند تا عملکرد بی نظیری را حفظ کند.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار تفاضلی Rosemount 2051 Coplanar استاندارد صنعتی و پیشرو در صنعت برای اندازه‌گیری فشار تفاضلی و گیج است. این ترانسمیتر دارای گواهی ایمنی و دارای یک رابط کاربری با منوهای آسان برای پیکربندی داخلی است که به شما امکان می‌دهد به راحتی دستگاه را راه‌اندازی کنید. این دستگاه با فناوری اختراعی کوپلنار (coplanar) ثبت شده‌است، انعطاف‌پذیری در نصب را برای راه حل‌های اندازه‌گیری جریان یا اندازه‌گیری سطح به صورت یکپارچه ارائه می‌دهد. با فناوری WirelessHART®، می‌توانید نقاط اندازه‌گیری را به سرعت اضافه کنید، حتی از راه دور و مناطقی با دسترسی سخت.

پیمایش به بالا