تفکیک‌کننده نفت (چند فازی)

اندازه‌گیری فشار در تفکیک‌کننده چند فازی نفت | Oil Separator

چالش

تفکیک کننده نفت (تفکیک کننده چند فازی)، حاوی مخلوطی از نفت خام، گاز، آب و شن است که از چاه زیر دریا استخراج می‌شود. نظارت دقیق بر سطوح برخورد سیالات و امولسیون‌های تفکیک چندگانه نقش حیاتی در تضمین کیفیت تفکیک کننده نفت دارد. در این حوزه، اغلب مهندسان با یک چالش بزرگ روبرو هستند: مدیریت موثر ترکیب نفت خام، گاز، آب و شن در تفکیک کننده. با این حال، شرایط سخت در تفکیک کننده ها، از جمله فشار و دمای بالا، چالش‌های قابل توجهی ایجاد می‌کند. متعادل کردن این عوامل در حین اطمینان از استفاده بهینه از تفکیک کننده نفت کار آسانی نیست. مهندسان باید این چالش ها را به دقت بررسی کنند تا عملکرد کارآمد و کیفیت بالای نفت را حفظ کنند.

تفکیک کننده نفت و تجهیزات اندازه گیری فشار در آن
فرآیند تفکیک نفت خام از گاز، شن و آب

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

مخزن

محدوده فشار فرآیند

۰ تا ۱۲۰+ بار

سیال

مخلوط نفت، گاز، آب و شن

محدوده دمای فرآیند

۴۰- تا ۱۵۰+ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

فشار و دمای بالا

جداکننده نفت در پالایشگاه

راه‌حل مناسب

در ٰتفکیک کننده نفت، که در آن فشارها و دماهای بالا حاکم است، یافتن راه‌حل قابل اعتمادی برای اندازه گیری دقیق فشار بسیار مهم است. برای اندازه‌گیری دقیق فشار، ما استفاده از “ترانسمیتر فشار” و اگر کل سیستم به صورت ضد انفجار می‌باشد، یک “ترانسمیتر فشار ضد انفجار” را توصیه می کنیم. یک ترانسمیتر فشار با قابلیت عملکرد در محدوده فشار ۰ تا ۱۲۰+ بار، توانایی تحمل دماهای بین ۴۰- درجه سانتیگراد تا ۱۵۰+ درجه سانتیگراد و در صورت لزوم، قابلیت ضد انفجار بودن را داشته باشد (درجه‌های محافظت ضدانفجاری و تاییدیه های محافظتی (Ex-proof) لازم را داشته باشد)، نظارت دقیق بر ترکیب متشکل از نفت، گاز، آب و شن را تضمین می‌کند. با استفاده از ترانسمیتر فشار، مهندسان می‌توانند با اطمینان به کنترل بهینه سطوح تفکیک شده سیالات دست یابند که منجر به عملکرد کارآمد و حفظ کیفیت بالای نفت در تفکیک کننده (Oil Separator) می‌شود.

روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

چالش دمای بالا در سپریتور نفت

یکی از چالش های قابل توجه در اندازه‌گیری فشار در سپریتور نفت، دمای فرآیند است که گاهی اوقات تا بیش از 150+ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. در چنین مواقعی توصیه می‌کنیم از “کولینگ فن” (کولینگ تاور) بین اتصال مکانیکی تجهیز اندازه‌گیری فشار و فرآیند استفاده نمایید.

تعداد کولینگ فن‌ مورد استفاده به محدوده دمای قابل تحمل ترانسمیتر فشار بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برای ترانسمیتر فشاری که حداکثر دمای قابل تحمل آن ۸۵+ درجه سانتی گراد است، استفاده از ۵ کولینگ فن، دمای قابل تحمل را تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهد.

توجه داشته باشید هرچه تعداد کولینگ فن های بیشتری استفاده کنید، زمان پاسخگویی تجهیز اندازه‌گیری فشار نیز افزایش می‌یابد.

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر فشار دیافراگمی pt210as/ah از برند ziasiot

ترانسمیترهای فشار دیافراگم تخت سری PT210AS/AH به‌طور دقیق برای اندازه‌گیری فشار سیالات ویسکوز، چسبناک، رسوب شونده، دارای ذرات معلق، آلوده یا چسبنده طراحی شده‌اند. سنسور های فشار دیافراگمی PT210AS/AH ساخته شده از فناوری استرین گیج و ساختار فولاد ضد زنگ، مطمئن و پایدار در فرآیندهای فشار بالا عمل می‌کنند. این ترانسمیتر فشار دیافراگمی یک گزینه مناسب برای اندازه‌گیری فشار در کاربرد فشار و دما بالای تفکیک‌کننده نفت می‌باشد.

سنسور فشار دیافراگمی PT216AS/AH/AM از برند ZIASIOT

سنسور های فشار دیافراگمی سری PT216AS/AH/AM برای اندازه‌گیری فشار سیالات ویسکوز، چسبناک، رسوب شونده، دارای ذرات معلق، آلوده یا چسبنده طراحی شده‌اند و دقت و قابلیت اطمینان بالایی دارند. این ترانسمیتر‌ها که از فناوری دیفیوز سیلیکون و دیافراگم فولاد ضد زنگ 316L ساخته شده‌اند، از نوع طراحی فلاش دیافراگم (بدون حفره) استفاده می‌کنند و خوانش دقیق را در محدوده وسیعی تضمین می‌نمایند. سنسور فشار دیافراگمی سری PT216AS/AH/AM می‌تواند به ۹ کولینگ فن مجهز شود تا فشار سیالات دما بالا (تا ۲۵۰ درجه) را تحمل نماید.

پیمایش به بالا