اتصال به زمین ترانسمیتر فشار غوطه ور و جلوگیری از خوردگی

اتصال به زمین ترانسمیتر فشار غوطه ور و جلوگیری از خوردگی

در کاربردهای صنعتی، خوردگی سنسورهای فشار یک پدیده نسبتاً ناچیز است، زیرا در اکثر کاربردها از روغن ها (به ویژه روغن های هیدرولیک) استفاده می شود و تماس با سیال فشار عمدتاً به کانال فشار که ناحیه ایی بسیار باریک و نازک است و قسمت سنسور محدود می شود. در اندازه‌گیری سطح با ترانسمیتر‌های فشار هیدرواستاتیک، ابزارها به طور کامل و دائمی با سیالهای مبتنی بر آب اغلب در تماس هستند.

در اینجا، در نتیجه عدم اتصال صحیح یا عدم اتصال کامل به زمین، یا اتصال هم پتانسیل (Equipotential) ناکافی، خوردگی شدید و اختلال در عملکرد صحیح پروب سطح رخ می دهد. خوردگی یک ترانسمیتر فشار غوطه ور ← تقریباً همیشه، به ویژه به دلیل طراحی و کاربرد آنها، منجر به خرابی سنسور مربوط به رطوبت می شود. انواع خوردگی با ترانسمیترهای فشار غوطه ور در نادرترین موارد فقط به خوردگی سطحی خالص محدود می شود که عمدتاً در نتیجه استفاده از مواد محفظه نامناسب برای سیال خاص است. معمولاً خوردگی حفره ای یا شکافی رخ می دهد. این نوع خوردگی ها منجر به خوردگی سوراخ‌دار می‌شود و به عمق متریال نفوذ می‌کند. این اشکال خوردگی اغلب به سرعت منجر به حذف مواد از کل دیواره محفظه می شود و در نهایت منجر به ورود رطوبت کامل به بدنه ترانسمیتر فشار غوطه ور می شود. رطوبت نافذ پس از آن منجر به آسیب به مدار الکتریکی می شود و در نهایت منجر به از کار افتادن سنسور فشار می شود.

ترانسمیتر های فشار غوطه ور معمولی در بازار به طور کلی شامل یک مدل ارتینگ بر اساس یک صفحه گردان یا نوار در داخل غلاف کابل می شوند. این سیستم به عنوان ناظری برای سیم‌های منفرد در برابر تداخل (کابل‌هایی که تا حدی روی سطح قرار گرفته‌اند) و همچنین برای زمین کردن پروب سطح عمل می‌کند. ترانسمیتر های فشار غوطه ور اغلب در سیالات رسانای مبتنی بر آب استفاده می شوند. با توجه به رسانایی الکتریکی، سیال یا آب اطراف ترانسمیتر فشار غوطه ور می تواند منجر به تشکیل یک عنصر گالوانیکی شود. عنصر گالوانیکی در اینجا از دیواره مخزن عمدتا فلزی و محفظه فلزی ترانسمیتر فشار غوطه ور تشکیل شده است. بنابراین، مهم است که ترانسمیتر فشار غوطه ور به همان زمین مخزن متصل شود. در غیر این صورت خوردگی سریع ترانسمیتر فشار غوطه ور می تواند در اثر جریان های یکسان سازی زمین ایجاد شود. در صورت عدم وجود پیوند هم پتانسیل، اختلاف پتانسیل بین پروب، مایع و دیواره مخزن می‌تواند باعث شود که بخش‌هایی از مواد بدنه ترانسمیتر فشار غوطه‌وری به صورت الکتروشیمیایی حل شود و در نتیجه حذف ماده فعال رخ دهد.

خوردگی ناشی از جریان های گذرا تنها در ظروف فلزی اتفاق نمی افتد، بلکه اغلب زمانی که ترانسمیتر فشار غوطه ور به صورت مجزا یا در چاه های عمیق نصب می شود، اتفاق می افتد. این روش باعث تولید عناصر گالوانیکی محلی می شود که در نتیجه کوچکترین تفاوت های ساختاری که در همه مواد که در محفظه ترانسمیتر فشار غوطه ور هم وجود دارد. این عناصر گالوانیکی موضعی همچنین باعث ایجاد جریان های گذرا در سطح محفظه ترانسمیتر فشار غوطه ور می شوند. در هر دو مورد، این جریان‌های یکسان‌سازی زمین یا جریان‌های هم پتانسیل به طور کلی منجر به خوردگی حفره‌ای یا شکافی در ناچیزترین ناحیه شیمیایی ترانسمیتر فشار غوطه‌ور می‌شوند. این ماده انحلال پذیر، به معنای واقعی کلمه، ضعیف ترین ناحیه محفظه منجر به حمله خورنده، محدود به یک منطقه بسیار باریک اما همچنان گسترده و در نهایت به شکست سنسور می شود.

بنابراین توصیه می شود هر بار که از ترانسمیتر فشار غوطه ور در سیال های رسانا استفاده می کنید، یک ارتینگ مناسب با اتصال هم پتانسیل کامل ایجاد کنید تا از تلفات زودهنگام و پرهزینه محصول و تولید جلوگیری شود.

از نقطه صفر چالش خود روی ما حساب کنید. مشاوره فنی قبل از خرید و کدیابی تخصص ماست.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا