کنتاکتور آمین

اندازه گیری فشار در کنتاکتور آمین فشار بالا | Amine contactor

چالش

هدف از کنتاکتور آمین (Amine Contactor) جذب آلاینده های دی اکسید کربن (CO2) و/یا سولفید هیدروژن (H2S) از جریان های گاز طبیعی است. در یک عملیات کلی برای یک کنتاکتور آمین، یک گاز طبیعی (بخار) به پایین محفظه و آمین (مایع) به بالای آن وارد می‌شود. تماس بین بخار گاز طبیعی و مایع آمین باعث جذب CO2 و/یا H2S از جریان بخار می‌شود. بنابراین، گاز تمیز از بالای محفظه خارج و آمین “غنی” برای حذف آلاینده‌ها به بازسازی‌کننده آمین فرستاده می‌شود. اگر آلاینده ها از جریان بخار حذف نشوند، می‌توانند باعث خوردگی خطوط لوله و کاهش کیفیت محصول شوند.

در فرآیند کنتاکتور آمین، چالش های بسیاری وجود دارد. مدیریت وزن مخصوص متغیر محلول های آمین، همراه با عملکرد در فشارهای بالا، نیازمند درک دقیق دینامیک سیالات و کنترل فرآیند است. حفظ عملکرد بهینه نیاز به هوشیاری در نظارت بر دمای فرآیند دارد که می‌تواند از دمای ۴۵+ درجه سانتی‌گراد تا ۲۸۰+ درجه سانتی‌گراد متغیر باشد، در حالی که اطمینان حاصل می‌شود که فشار فرآیند در محدوده‌های درخواستی ۳+ تا ۱۲۰+ بار باقی بماند. مهندسان نیازمند رویکردی جامع برای بهینه‌سازی فرآیند برای دستیابی به عملکرد سازگار و کارآمد هستند.

اندازه گیری فشار در کنتاکتور آمین
عملیات حذف ترکیبات اسیدی از گاز طبیعی

اطلاعات فرآیند

محل اندازه‌گیری

سیلندر عمودی

محدوده فشار فرآیند

۳+ تا ۱۲۰+ بار

سیال

محلول آمین

محدوده دمای فرآیند

۴۵+ تا ۲۸۰+ درجه سانتی گراد

چالش های فرآيند

تغییر وزن، فشار بالا

کنتاکتور آمین در پالایشگاه

راه‌حل مناسب

در محیط چالش برانگیز کنتاکتور آمین، که در آن نوسانات وزن مخصوص آمین و فشارهای بالا چالش های قابل توجهی ایجاد می‌کنند، مهندسان برای اطمینان از نظارت و کنترل دقیق فشار فرآیند به راه حل های ابزار دقیق مناسبی نیاز دارند. در ذیل، ما “ترانسمیترهای فشار” مناسبی را معرفی می‌کنیم که توانایی تحمل دمای فرآیند از ۴۵+ درجه سانتیگراد تا ۲۸۰+ درجه سانتیگراد را دارند. برای استفاده از ترانسمیتر های فشار در این فرآيند، ضروری است از یک کولینگ فن بین ترانسمیتر فشار و اتصالات مکانیکی استفاده شود تا دمای سیال در تماس با وتدپارت ترانسمیتر، کاهش یابد. در صورت نیاز به کاهش دمای بیشتر، استفاده از یک یونیت دیافراگم سیل نیز پیشنهاد میگردد.

روش مطمئن
مقرون به صرفه
نصب و پیکربندی آسان

همچنین، استفاده از یک کات آف ولو، امکان تعویض سنسور را هنگام عملیات می‌دهد که با به حداقل رساندن زمان خرابی، باعث به حداکثر رسیدن بهره‌وری می شود. معمولاً در صنعت، الزام اکید است که هر سنسور با استفاده از اتصالات ولو، بدون وقفه در فرآیند، یعنی بدون خاموش کردن تجهیزات تولید، یا بخشی از آن، از فرآیند جدا شود. با استفاده از این تجهیزات، مهندسان می‌توانند به طور مؤثر بر چالش های ناشی از ماهیت پویای فرآیندهای کنتاکتور آمین غلبه کنند.

چالش دمای بالا در کنتاکتور آمین

یکی از چالش های قابل توجه در اندازه‌گیری فشار در کنتاکتور آمین، دمای فرآیند است که گاهی اوقات تا بیش از ۲۰۰+ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. در چنین مواقعی توصیه می‌کنیم از “کولینگ فن” (کولینگ تاور) بین اتصال مکانیکی تجهیز اندازه‌گیری فشار و فرآیند استفاده نمایید.

تعداد کولینگ فن‌ مورد استفاده به محدوده دمای قابل تحمل ترانسمیتر فشار بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برای ترانسمیتر فشاری که حداکثر دمای قابل تحمل آن ۱۰۵+ درجه سانتی گراد است، استفاده از ۵ کولینگ فن، دمای قابل تحمل را تا ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهد. در صورتی که دمای فرآیند ممکن است به بیش از ۲۵۰+ درجه سانتی گراد برسد، استفاده از یک یونیت دیافراگم سیل شامل فلنج و کپیلاری و مایع پرکننده مناسب اکیداً توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید هرچه تعداد کولینگ فن های بیشتری یا یونیت دیافراگم سیل استفاده کنید، زمان پاسخگویی تجهیز اندازه‌گیری فشار نیز افزایش می‌یابد.

محصولات پیشنهادی

ترانسمیتر اختلاف فشار pt124b-3501 از برند zhyq

از ترانسمیتر فشار اختلاف فشار مدل PT124B-3501 ساخت برند ZHYQ می‌توان برای اندازه‌گیری فلوی مایع و گاز و همچنین اندازه‌گیری سطح، چگالی و فشار مایع استفاده کرد. مدل PT124B-3501 یک سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر هارت مربوط به اختلاف فشار اندازه‌گیری شده را به‌عنوان خروجی ارائه می‌کند. ترانسمیتر فشار تفاضلی PT124B-3501 همچنین قابلیت راه‌اندازی و نظارت از راه دور از طریق ارتباط با ترمینال مدل RST375 یا مودم RSM100 را نیز دارد.

ترانسمیتر اختلاف فشار PT124B-3503 از برند ZHYQ

ترانسمیتر فشار تفاضلی ZHYQ مدل PT124B-3503 از نوع دیافراگمی است که دیافراگم این ترانسمیتر اختلاف فشار برای جلوگیری از ورود سیال به داخل پورت فشار، رسوب و ایجاد مشکلات ثانویه طراحی شده‌است. از مدل PT124B-3503 می‌توان برای اندازه‌گیری فلوی مایع و گاز همچنین سطح، چگالی و فشار مایع استفاده کرد.
PT124B-3503 یک سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر هارت مربوط به اختلاف فشار اندازه‌گیری شده را به عنوان خروجی ارائه می‌دهد.

پیمایش به بالا